شرکت تضامنی

شرکت تضامنی

تعریف تضامنی

شرکت ها به لحاظ کلی به چهار دسته تقسیم می شوند . شرکت های سرمایه ، شرکت های اشخاص ، شرکت های مختلط و شرکت های دولتی .
در شرکت های اشخاص شخصیت شریک در شرکت اهمیت بسیار داشته و اعتبار شرکت بستگی به اعتبار شرکا دارد و سرمایه شرکت نقش عمده را ندارد . از جمله شرکت های اشخاص ، شرکت تضامنی می باشد.

طبق ماده ۱۱۶ قانون تجارت ، تضامنی شرکتی است که در تحت اسم مخصوص برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود مقصود از مسئولیت تضامنی شرکا این است که اگر دارایی شرکت برای پرداخت تمام بدهی های شرکت ؛ کافی نباشد هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض شرکت است . هر قراری که بین شرکا برخلاف این ترتیب داده شده باشد در مقابل اشخاص کان لم یکن خواهد بود.

تعهدات مدیران

در این نوع شرکت ها ، کلیه شرکا مسئول تعهدات شرکت می باشند ؛ چه در انجام معاملات شخصاً مداخله داشته باشند یا نداشته باشند و این نوع شرکت ، معمولاً بین اشخاصی تشکیل می شود که با یکدیگر آشنایی کامل داشته یا از یک خانواده و معمولاً بین پدران و پسران و یا برادران و یا بین دوستان نزدیک تشکیل می شود.
شرکت “تضامنی”  نیز همانند ثبت شرکت با مسئولیت محدود با وجود حداقل دو نفر تشکیل می شود ولی حداکثری برای تعداد شرکا تعیین نشده است.
لازم به ذکر است از ثبت این نوع شرکت در ایران استقبال چندانی نشده و در عمل متروک مانده است ، علت آن نیز شاید مسئولیت تضامنی شرکا در این گونه شرکت ها می باشد.

مدیران شرکت تضامنی

طبق ماده ۱۲۰ قانون تجارت در شرکت تضامنی شرکا باید لااقل یک نفر را از میان خود یا خارج از شرکت به سمت مدیری انتخاب نمایند.
بنابراین در شرکت تضامنی برخلاف شرکت های سهامی نیازی به تشکیل مجمع عمومی و انتخاب مدیران توسط مجمع عمومی و تشکیل هیئت مدیره نیست و شرکت با انتخاب یک مدیر نیز اداره می شود. در اغلب شرکت های تضامنی طرز تعیین مدیران شرکت به اساسنامه محول می گردد و شرایط نصب و عزل و اکثریتی که برای تعیین مدیر لازم است در اساسنامه معین می شود که مدت انتخاب دوره مدیریت می تواند برای مدت معین یا نامعین باشد.

مسئولیت مدیران

طبق ماده ۱۲۱ قانون تجارت ، حدود مسئولیت مدیر یا مدیران تضامنی همان است که در ماده ۵۱ قانون تجارت بیان شده است .

اسم شرکت

طبق ماده ۱۱۷ قانون تجارت ، در اسم شرکت باید عبارت ( شرکت تضامنی ) و لااقل اسم یک نفر از شرکا ذکر شود. در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکا نباشد باید بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر شده است عبارتی از قبیل ( و شرکا ) یا ( و برادران ) قید شود . مثل شرکت تضامنی بازرگانی فرشچیان و شرکا.

دانلود فایل PDF شرکت های “تضامنی” ( کلیات شرکت های تجاری در ایران )

نوشتهٔ پیشین
مدارک لازم برای ثبت شعبه و نمایندگی شرکت های خارجی درمناطق آزاد تجاری – صنعتی
نوشتهٔ بعدی
تبدیل انواع شرکت های تجاری

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست
پاسخگویی آنلاین به سوال های شما در واتس اپ whatsapp