راهنمای ثبت برند و شرایط ثبت علائم تجاری

راهنمای ثبت برند رایگان
راهنمای ثبت برند رایگان

راهنمای ثبت برند و شرایط ثبت علائم تجاری

راهنمای کامل و جامع ثبت برند و علائم تجاری به زبان ساده . با نگاهی کامل به مقاله راهنمای ثبت برند ، میتوانید خود یک برند را ثبت کنید .با ما همراه باشید تا در این زمینه بتوانیم کمی برای ثبت برند شما باشیم .

ثبت برند و علائم تجاری چگونه صورت می گیرد ؟

ثبت برند و علائم تجاری چگونه است ؟سوالی که این روزها بیش از پیش بر روی اقتصاد کسب و کارها تاثیر می گذارد.

جواب : از طریق اظهارنامه ی ثبت برند صورت می گیرد.اظهارنامه ی مزبور در بردارنده اطلاعاتی نظیر نام و نام خانوادگی متقاضی به همراه آدرس و کد پستی ، گیرنده ابلاغ  ، توصیف علامت ،  مشخصات جواز کسب یا جواز تاسیس یا کارت بازرگانی یا هر مدرکی دال بر فعالیت متقاضی می باشد.در ثبت برند ما با کلماتی نظیر طبقه و ریز اقلام مواجهیم.در ثبت برند ۴۵ طبقه وجود دارد که هر طبقه متعلق به صنف و رسته کاری مشخصی می باشد مثلا طبقه ۲۹ ، ۳۰ و ۳۲ مختص مواد غذایی یا طبقه ۲۵ مختص پوشاک می باشد.منظور از ریز اقلام ، کالاهایی موجود و اقسام گوناگون آن در هر طبقه می باشد.مثلا در طبقه ۲۵ لباس دارای ریز اقلام لباس کودک ، لباس بزرگسالان ، شلوار و… می باشد.

ثبت برند چیست ؟

ثبت برند چیست و چرا باید برند خود را ثبت کنید؟ این سوالی است که توسط بسیاری از صاحبین کالا و خدمات پرسیده می شود. برای پاسخ به پرسش اول باید گفت؛ هر علامت یا نامی که شما زیر سایه آن در حال ارائه کالا و خدمات خود می باشید برند است.

برای مثال شرکت سامسونگ با فونت ویژه ای با نیم دایره هایی در بالا و پایین عبارت سامسونگ برند خود را ثبت نموده است. ارائه دهنده خدمات فروش در ایران با عنوان دیجی کالا که بسیار نام آشنا است با فونت به خصوصی با رنگ مشکی و قرمز نوشته شده است.

آموزش گام به گام ثبت برند

برای آموزش گام به گام ثبت برند باید در وهله اول تشکیل پرونده الکترونیکی لازم است که متشکل از مدارک متقاضی و اطلاعات برند می باشد. پس از ارسال آن به اداره ثبت مالکیت معنوی شما منتظر پاسخ کارشناس خواهید ماند تا تقاضای شما را رد یا تایید نماید.

در صورتی که تقاضای ثبت برند خود را دقیق و مطابق قانون تنظیم نکنید قطعا ناقص بوده و مدت زمان و هزینه بیشتری را باید صرف آن نمایید. پس از تایید باید برای فرایند اداری تا صدور سند ثبت برند گام بردارید. آموزش گام به گام ثبت برند در گام آخر سند رسمی مالکیت به شما خواهد داد.

سامانه ثبت برند تجاری

سامانه ثبت برند تجاری فضایی است که علاوه بر تشکیل پرونده الکترونیک می توان با کارشناس اداره تا حد ممکن در موارد مشخص شده بدون نیاز به حضور در اداره ثبت مکاتبه نمود. یکی از بهترین اقدامات سازمان ثبت ایجاد سامانه برای سهولت در فرایند ثبت می باشد.

ما در سامانه ثبت برند تجاری با تشکیل پرونده الکترونیک که مجموعه ای از تقاضای ثبت برند و بارگذاری مدارک و محتویات مورد نیاز در انتاظر پاسخ کارشناس خواهیم ماند. در نتیجه پس از بررسی پرونده کارشناس آن تقاضا را تایید یا رد کرده یا بر آن نقص وارد می کند.

هزینه ثبت برند

هزینه ثبت برند با توجه به تعداد کالا و خدمات مورد نظر که در چند طبقه بین المللی قرار می گیرد متفاوت است. اگر برند شما لوگو نیز داشته باشد یکی از دلایل افزایش هزینه های واریزی خواهد بود و هم چنین است اگر تعداد مالکان بیش از یک نفر باشد.

تفاوتی که در هزینه ثبت برند با توجه به موارد بالا پیش می آید به خاطر بیشتر شدن آگهی روزنامه ها و در نتیجه بالا رفتن هزینه آن خواهد بود. از طرف دیگر حجم اظهارنامه نیز افزایش یافته و هزینه بیشتری را باید به آن اختصاص داد.

ثبت برند و نحوه ثبت علامت تجاری

برای ثبت برند یا علامت تجاری و یا لوگو باید از اظهارنامه‌ جداگانه استفاده شود و نمی توان در یک اظهارنامه چند نام تجاری را قید نمود و هر اظهارنامه برای ثبت یک برند یا نام تجاری می باشد. استفاده از یک اظهارنامه برای ثبت یک برند و علامت تجاری جهت کالا‌ها و خدمات مندرج در یک یا چند طبقه بلامانع است.بدین معنی که مثلا برند سامسونگ می تواند علاوه بر طبقه لوازم خانگی و تلویزیون در طبقه بیمه (طبقه ۳۶) و تبلیغات (طبقه ۳۵) نیز تقاضای ثبت برند خود را بدهد و بلامانع است. شخصی که قصد ثبت چند برند به صورت همزمان را دارد می بایست تقاضای ثبت هریک را جداگانه همراه با مدارک مثبت هویت خود به اداره مالکیت معنوی ارائه نماید.

این مطالب را از دست ندهید!

فهرست
پشتیبانی آنلاین واتس اپ دادمهر
ارسال پیام