ثبت اختراع دارویی

ثبت اختراع دارویی
ثبت اختراع دارویی

ثبت اختراع دارویی

اختراعات دارویی از سال ۱۹۸۳ میلادی به عنوان اولین اعطا کننده حق ثبت اختراع دارویی از امریکا آغاز شد.تا سال ۱۹۷۷ این موضوع همچنان ادامه داشت.ولی ادامه این ماجرا تا سال ۱۹۸۶ یعنی مذاکرات اروگوئه ادامه داشت، منجر به موافقت نامه trips شد.تا سال ۱۹۸۶ تنها ۵۰ کشور گواهی ثبت اختراع دارویی تعلق می گرفت.پس از تصویب موافقت نامه فوق ضمانت اجراهای زیادی به وجود آمد. به موجب آن، آنکشور ها به دارو های اختراع شده خود در تحت قلمرو حاکمیتی خود حمایت قانونی اعمال می کردند.از جمله تاثیرات تیریپس این بود که مدت حمایت را تا ۲۰ سال افزایش داد.که به بحث اختراعات دارویی نیز قابل تعمیم است. دادن پتنت جنبه الزامی پیدا کرد.

مزایای ثبت اختراع دارویی

از جمله مزایای ثبت اختراع دارویی در وهله اول برای شخص مخترع و سپس برای جامعه می باشد. بسیاری از اختراعات توانسته سهم بسیار موثری در زندگی مردم کل جهان داشته باشد. اما اگر هیچ کس نمی دانست اختراع واکسن کرونا برای شرکت فایرز است، این شرکت می توانست به درآمد برسد!

مهم ترین مزیت از بین مزایای ثبت اختراع دارویی تجاری سازی آن و فواید مالی و اعتباری است که برای مخترع خواهد داشت. با ثبت اختراع سند مالکیت اختراع به نام مخترع از مرجعی رسمی صادر می شود. به موجب آن سند تنها شخصی که می تواند از اختراع بهره برداری نماید مخترع و افرادی هستند که از طرف او مجوز دارند.

مراحل ثبت اختراع دارویی

یکی از مهم ترین دغدغه های مخترعین که به دنبال ثبت مالکیت اختراع خود می باشند آگاهی از مراحل ثبت اختراع دارویی می باشد. البته این دغدغه به جا و صحیح است اما همانطور که بیمار درمان بیماری خود را به دست پزشک می سپارد شما نیز می توانید ثبت را به دست وکیل خود بسپارید.

اما در خصوص مراحل ثبت اختراعات دارویی باید گفت ۱) ارسال اظهارنامه ثبت اختراع و تشکیل پرونده الکترونیک ۲) پاسخ اداره ثبت پس از آنالیز و بررسی بر شرایط ثبت اختراع ۳) پیگیری  اداری و تشکیل پرونده تا صدور سند اختراع برای مالک.

مزایای داشتن گواهی ثبت اختراع

مزایای داشتن گواهی ثبت اختراع تعلق حقوق مادی و معنوی اختراع به دارنده گواهینامه است. این گواهینامه سندی است که نمایشگر مالکیت فرد مخترع می باشد. اگر اختراع فروخته شود در این گواهینامه قید می گردد. اگر شخصی بخواهد تجاری سازی کند بازهم گواهینامه موضوعیت می یابد.

از طرف دیگر مزایای داشتن گواهی ثبت اختراع به دارنده حق اقامه دعوا در برابر شخصی که بدون اجازه از آن استفاده نماید را می دهد. تنها با اجازه این شخص می توان هرگونه بهره برداری از اختراع نمود. نکته اساسی مزایای معنوی و مادی است که به صورت انحصاری برای دارنده گواهینامه وجود دارد.

برای اختراع از کجا شروع کنیم ؟

برای اختراع از کجا شروع کنیم ؟ باید در وهله اول با کمک یک گروه حرفه ای از مشاورین حقوقی و متخصص در حوزه اختراعات دارویی برای جستجو آن اقدام نمایید. این جستجو با هدف کشف سابقه وجود اختراع در هرجایی از دنیا آغاز می شود.

در صورتی که سابقه و مشابهتی کشف نکردیم، درخواست ثبت اختراع را تهیه و ارسال می نماییم. این دومین گام پاسخ برای اختراع از کجا شروع کنیم، این درخواست برای ثبت در ایران باید به مرکز مالکیت معنوی ارسال شود. اگر تقاضای ثبت خارجی و بین المللی دارید باید برای آن کشور مورد نظر یا تحت نظام  pct ارسال نمایید.

الزام ها در دو نوع قرار می گیرند :

الزام عام : تمام اختراعات صرف نظر از اینکه هرچه هست  و در هر عرصه ای که می خواهد باشد، قابلیت حق ثبت اختراع داشته باشد.

الزام خاص: کشورها می بایست از اختراعات دارویی خود حمایت کنند. برای کشورها مهلتی تعیین شد تا سیستم حقوقی را منطبق کنند.

این مهلت برای کشور های در حال توسعه ۹ سال بود تا سال ۲۰۰۵ و برای کشور های کمتر توسعه یافته ۱۰ سال یعنی تا سال ۲۰۰۶ بود.البته در این مدت زمانی بر اساس موافقت نامه تیریپس mail box sisitem  طراحی شد.که تقاضا های ثبت اختراع به آنجا ارسال شود و برسی گردد. این تا زمانی است که سیستم حقوقی کشور ها اماده شوند.

در ایران فارغ از هر کشور دیگری ، در قانون سال ۱۳۱۰ ترکیبات دارویی جزو استثنائات اختراع بود.  بعدا در یک رای وحدت رویه گفته شد:منظور از ترتیبات دارویی مواد تشکیل دهنده دارویی است، نه ترکیبات دارویی.

یعنی خود استامینوفن اگر در ایران اختراع میشد قابلیت ثبت داشت ولی مواد تشکیل دهنده اش خیر.

در قانون جدید سال ۱۳۸۶ در بند ج ماده ۴ تصریح شده است:

روش های تشخیص و درمان بیماری های انسان و حیوان قابل ثبت به عنوان اختراع نمی باشد.شامل فراورده های دارویی نمیشود. فراورده های دارویی قابل ثبت به عنوان اختراع می باشند.

فراورده های دارویی قابل ثبت به عنوان اختراع می باشند ولی فرایند آن قابل ثبت نیست.

شرایط ثبت اختراع

  • جدید بودن
  • گام ابتکاری داشتن
  • کاربرد صنعتی داشتن

در مقاله ای مفصلا این سه گام را توضیح داده ایم.

با توجه به تخصص مخترعین در تنظیم بخش علمی اظهارنامه ثبت، حضور تیم مشاوره حقوقی مهم است.وکلای پتنت  از امور تخصصی و فنی مطلع اند که برای مخترع دارو  مقدور نیست.ادعا نامه یک نوشتار فنی و حقوقی است بر اساس موارد علمی، مکاتبات و ابلاغیه ها برای وکلای ثبت اختراع قابل فهم و تحلیل می باشند.مکاتبات توسط وکیل بهتر انجام میگیرد تا توسط خود مخترع.

 

مصادیقی از شرایط ثبت اختراع دارویی

جدید بودن

دکترین محصول طبیعی رویه قضایی در آمریکا مطرح شده بود، محصول طبیعی با منشا طبیعی متفاوت است.مثلا  آدرنالین که از غده انسان مجزا و تخلیص شده. چون مجزا  و تخلیص شده متفاوت با چیزی است که در بدن انسان است و لذا جدید می باشد.

ابتکاری بودن

برای اینکه فرد ماهر بتواند پی ببرد که اختراع گام ابداعی دارد یا خیر، یک تفاوت کیفی باشد نه شکلی.مثلا یک عنصر کم یا یک عنصر زیاد است. یک خصیصه مهم کفایت می کند لازم نیست صد خصیصه زیاد یا کم گردد.موفقیت تجاری یک دارو نیز دربر اساس رویه قضائی در امریکا میتواند دال بر احراز گام ابتکاری باشد.لازم است ثابت شود موفقیت تجاری ناشی از عملکرد فنی و اثر بخشی دارو بوده است.

طبقه بندی اختراعات دارویی

  • اختراع محصول
  • اختراع فرایند
  • اختراع کاربردی
  • اختراع ترکیبی
  • اختراعات انتخابی

در مقاله ای مجزا به تعریف و ثبت انواع اختراعات دارویی پرداخته ایم .

مدارک ثبت اختراع دارویی

در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین دادمهر تماس حاصل فرمایید.

ثبت دادمهر - 88556319 88107378

این مطالب را از دست ندهید!

فهرست
پشتیبانی آنلاین واتس اپ دادمهر
ارسال پیام