شخصیت حقوقی شرکت از چه زمانی شکل می گیرد ؟

شخصیت حقوقی شرکت ها

شرکت های تجاری از یک ویژگی مهم برخوردارند و آن داشتن (( شخصیت حقوقی )) است .

در حالی که شرکت های مدنی ، شخصیت حقوقی ندارند. قانون تجارت ایران ، برای شرکت های تجاری ، شخصیت حقوقی قائل شده است ( ماده ۵۸۳ ).

دارا بودن شخصیت حقوقی به این معناست که شرکت صلاحیت داشتن حقوق و تکالیف و نیز صلاحیت اجرای آنها را دارد .

شخصیت حقوقی ، ویژگی مشترک کلیه شرکت های تجاری است ؛

حتی شرکت هایی که به مرحله ثبت شرکت نرسیده اند و مطابق قانون تجارت تشکیل نشده اند ، بلکه در عمل موجودند ( ماده ۲۲۰ ق . ت ) .

اما قانون گذار ایران مشخص ننموده است ، شخصیت حقوقی شرکت از چه زمانی ایجاد می شود.

برعکس قانون گذار ما در ماده ۵۸۴ برای تشکیلات غیر تجاری ، تاریخ دقیق ایجاد شخصیت حقوقی را  معین کرده است که از تاریخ ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتهادر دفتر مخصوص اداره ثبت است.

مؤسسات و تشکیلات دولتی و شهری نیز به محض ایجاد و بدون احتیاج به ثبت شرکت ، دارای شخصیت حقوقی می شوند ( ماده ۵۸۷) ق. ت ) ؛

پس به طور مسلم ، شرکت های تجاری همانند مؤسسات و تشکیلات دولتی برای آنکه شخصیت حقوقی پیدا کنند نیاز به ثبت در اداره ثبت شرکتها  ندارند ؛

اما از چه تاریخی دارای شخصیت حقوقی می شوند ؟

پاسخ به این سؤال آسان است و آن این است که در حقوق ایران ، شرکت از تاریخی دارای شخصیت حقوقی خواهد بود که ایجاد و به عبارت قانون گذار (( تشکیل )) شده باشد.

اما پاسخ به اینکه شرکت از چه تاریخی تشکیل می شود در مورد شرکت های مختلف یکسان نیست و هر شرکتی تابع قواعد خود است.

قبل از تأسیس و ثبت شرکت مؤسسین و سهامداران شرکت باید در خصوص تعیین موارد مهمی مثل تعیین موضوع ، تابعیت و اقامتگاه قانونی ، سرمایه شرکت ، مدیران و دارندگان حق امضا و … باید تصمیم گیری نمایند.

زیرا تعیین این موارد اساس کار شرکت بوده و اصولاً بدون تصمیم گیری و تعیین این موارد امکان تأسیس و ثبت هیچ شرکتی وجود ندارد .

 

 

ثبت دادمهر - 88556319 88107378

این مطالب را از دست ندهید!

فهرست
پشتیبانی آنلاین واتس اپ دادمهر
ارسال پیام