مرجع ثبت اختراع

مرجع ثبت اختراع
مرجع ثبت اختراع

مرجع ثبت اختراع

در وهله اول دقت می نماییم تا اختراع ما با تعاریف و شرایط موجود منطبق باشد.یک جستجوی داخلی و بین المللی نیز انجام خواهیم داد. در مرحله بعد به سراغ مرجع ثبت اختراع برویم.

اگر از هرکدام از مراحل بالا گذر کنیم،لازم است اظهارنامه خود را به اداره ثبت مالکیت معنوی ارسال نماییم. اما اگر قصد ثبت بین المللی داشته باشیم میتوان دو راه اتخاذ کرد:

  1. ارسال به اداره ثبت کشور های هدف از طریق اداره مالکیت معنوی ایران
  2. ارسال به اداره ثبت اختراع کشور مدنظر

هر کدام از این روش ها شرایط و فرایند متفاوتی دارند، که بر اساس هدف خود آن روش را انتخاب خواهیم کرد.وجود یک مشاور و وکیل ثبت اختراع در مراجعه به هر کدام از این مراجع لازم است. ما به یک زبان حقوقی و فنی نیاز داریم تا با کارشناسان اداره مکاتبه کند.

ثبت مالکیت معنوی چیست ؟

ثبت مالکیت معنوی چیست و چرا هرگاه صحبت از ثبت اختراع در ایران می شود به سمت این اداره راهنمایی می شویم؟ متصدی ثبت اختراع در ایران اداره مالکیت معنوی است که زیر نظر سازمان ثبت می باشد و در نهایت برای شما سند مالکیت صادر می کند.

در واقع پاسخ به اینکه ثبت مالکیت معنوی چیست آگاهی از کارکرد آن می باشد. اختراع از جمله اموال غیر مادی است که برای آن مالکیت فیزیکی وجود ندارد بلکه مالکیت معنوی متصور است. مثلا مخترع بر هزاران دستگاه آب شیرین کن مالکیت ندارد بلکه بر اختراع آن دستگاه مالکیت دارد.

سایت ثبت اختراع جهانی کجاست ؟

برای اینکه اختراع را به ثبت خارجی و بین المللی برسانیم از مسیری بین المللی باید اقدام نماییم. به همین دلیل سوال سایت ثبت اختراع جهانی کجاست را میبینیم. حال باید توجه نمایید ثبت بین المللی از طریق pct  انجام پذیر است و باید به مراجع رسمی آن نهاد مراجعه کنید.

قطعا به زبان انگلیسی تقاضانامه تنظیم می کنیم و کشورهایی که می خواهیم در آنجا حمایت انجام پذیرد را تعیین می نماییم. پس از بررسی ها تحت نظارت پی سی تی برای کشورهای مورد نظر ارسال می شود تا آنها بررسی نموده و ثبت ملی آن را به عمل رسانند.

پس ثبت بین المللی به معنی ثبت در همهی کشورهای موجود در کره ی زمین نیست مگر خود شما در تقاضانامه تعین نمایید که بسیار دور از ذهن است.

جستجوی اختراعات ثبت شده

جستجوی اختراعات ثبت شده در پایگاه های داخلی و بین المللی باید انجام شود. پایگاه های جستجوی اختراع به دو دسته پولی و رایگان تقسیم می شود. Google patent ،  patent lenz،  patent scope ،  free patent online   و…. از جمله پایگاه های رایگان می باشند.

اما برای جستجو اختراعات ثبت شده پایگاه های پولی مانند orbit ،  patbase، wips global advance ، وجود دارد. که پایگاه هایی پرمحتوا می باشند که به میزان زیادی به شما در عدم ارسال درخواست اختراعات تکراری کمک شایانی خواهند کرد. قطعا به همراه وکیل ثبت اختراع جستجو نمایید.

مزایای ثبت اختراع

مزایای ثبت اختراع به چند دسته تقسیم می شود مزایایی که برای جامعه، حکومت، مخترع وجود دارد. مخترع با ثبت اختراع مالک آن بوده و تنها شخصی است که حق بهره برداری برای توزیع، فروش، عرضه، تولید و ….. را دارد. بر همین اساس تنهای شخضی است که می تواند جلوی دیگران را بگیرد.

دیگران باید برای هرگونه اقدام بر روی اختراع از مالک اجازه بگیرد. از جمله مزایای ثبت اختراع حق اقامه دعوا برابر شخصی است که بدون اجازه از اختراع استفاده یا سوء استفاده می نماید. در نتیجه حقوق مادی اختراع ثب شده برای ۲۰ سال به صورت انحصاری برای او است.

تعریف ثبت اختراع :

بر اساس ماده ۱ قانون ثبت اختراعات مصوب سال ۱۳۸۶:اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرایند یا فرآورده های خاص را ارائه می کنداختراع مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت حل می نماید.صنعت به معنای عام ان است یعنی ماهیگیری و کشاورزی را در برمی گیرد و تنها تولید را شامل نمی شود

مرجع ثبت اختراع:

مرجع صالحی که باید اختراع را به آن ها ارائه نماییم تا پس از برسی، سند اختراع به ما داده شود متفاوت است.تفاوت از آن جهت می باشد که درثبت اختراع خارجی و ثبت داخلی و در هر کشور این مرجع متفاوت است.در ایران اداره مالکیت معنوی که زیر مجموعه سازمان ثبت کشور می باشد  متولی ثبت است. سه اداره کل مجزا دارد، ثبت علامت تجاری، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراعات.

هرکدام از این اداره کل ها معاونت ثبت اختراعات داخلی و ثبت اختراع خارجی دارد.سازمان ثبت زیر مجموعه قوه قضائیه است پس یک رکن قضایی در ایران ثبت را انجام می دهد.

در کشور های توسعه یافته اصولا وزرات اقتصاد یا بازرگانی و تجارت متولی ثبت می باشد.این موضوع که چه مرجعی ثبت اختراع انجام بدهد کاملا وابسته به میزان توسعه یافتگی آن کشور است.

نتیجتا:

  1. اداره مالکیت معنوی در ایران مرجع صالح برای ثبت اختراع می باشد.
  2. اداره ثبت اختراع کشور های مدنظر که از طریق :

شرایط اختراع:

اختراعی قابل ثبت است که که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد:

  • جدید باشد و نوآوری داشته
  • گام ابتکاری داشته باشد
  • کاربرد صنعتی داشته باشد

ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته باشد.برای شخص دارنده مهارت عادی در فن مورد نظر معلوم و آشکار نباشد.یعنی وقتی فردی دارای مهارت عادی در ان رشته است با خواندن توصیف نامه نتواند آن را شبیه سازی کند.از نظر صنعتی، اختراعی کاربردی محسوب می شود که در رشته ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد.

مراد از صنعت، معنای گسترده آن است و شامل مواردی نظیر صنایع دستی، کشاورزی، ماهیگیری و خدمات نیز میشود.

در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین دادمهر تماس حاصل فرمایید.

این مطالب را از دست ندهید!

فهرست
پشتیبانی آنلاین واتس اپ دادمهر
ارسال پیام