مراحل و شرایط ثبت اختراع دارو

مراحل ثبت اختراع دارو
مراحل ثبت اختراع دارو

مراحل ثبت اختراع دارو

مراحل ثبت اختراع دارو به عنوانی تلقی می شود که هر مخترع بخواهد دارو را در کشور خود  ثبت کند.بر اساس اصل سرزمینی بودن، اختراع در کشوری که ثبت شود شامل تمام حمایت ها خواهد بود.اگر بخواهد در کشور های دیگر حمایت شود یا مورد تجاری سازی واقع شود باید در انجا به ثبت برسد.

مراحل ثبت اختراع دارو پس از توافق نامه tirips  حالت یکسانی پیدا کرده است.پس تمایز زیادی بین ثبت داخلی و بین المللی نیست و میتوان نسبت به هر دو اقدام کرد.اهمیت ثبت اختراع به حدی  است که در یک توافق نامه بین المللی کشور ها راجعبه آن توافق کرده اند.

مزایای ثبت اختراع دارو

مزایای ثبت اختراع دارو فقط برای مخترع نبوده و مزایای ملی و جهانی دارد. به همین دلیل ثبت آن یکی از الویتهای اصلی هر مخترعی است ولو اینکه ثبت اختراع خود را در کشور دیگری غیر از کشور متبوع خود انجام بدهد.  در طول تاریخ بارها اختراعاتی وجود داشته که مزایای ان شامل حال بشر شده است.

اما بستری که می تواند مزایای ثبت اختراع دارو را ایجاد نماید انجام قانونی فرایند ثبتی می باشد.همانطور که برای منزل خود سند دارید باید برای اختراع خود سند داشته باشید. این موضوع موجب شده تنها شخصی که می تواند تولید و تجاری سازی آن را انجام بدهد شما و فردی که از شما مجوز دارد باشد.

مشاوره رایگان ثبت اختراع دارو

یکی از جدی ترین تقاضاهای مخترعین برای فراهم نمودن مقدمات دریافت سند مالکیت اختراع، مشاوره رایگان ثبت اختراع دارو است. مخترعین در علم و تخصص خود بسیار متبحراند اما نیاز به یک همراه حقوقی دارند که علاوه بر تخصص، قابل اعتماد  باشد.

همین امر موجب شده به دنبال مشاوره رایگان ثبت اختراع دارو باشند تا در بین وکلای ثبت اختراع مناسب ترین را انتخاب نمایند. به همین دلیل مجموعه حقوقی دادمهر سیستم حقوقی را برای مشاوره ویژه مخترعین فراهم نموده است.

از کجا بفهمیم اختراعمان قبلا ثبت نشده

از کجا بفهمیم اختراعمان قبلا ثبت نشده ؟ برای اینکه بدانید آیا اختراع شما یا مشابه آن قبلا در هیچ کجای جهان به ثبت نرسیده است باید آن را در پایگاه های موجود جستجو نمایید. گوگل پتنت، پتنت لنز، پتنت اسکوپ، free patent online  از معتبرترین پایگاه هایی است که جستجو در آن انجام می شود.

یکی از معظلاتی که افراد در درخواست ثبت اختراع با آن روبرو می شوند، مشابهت و سابقه ثبتی است. برای اینکه این معظل پیش نیاید و زمان و هزینه ما بیهوده صرف نشود باید در پایگاه های داخلی و بین المللی مشابهت یابی نماییم. تا میزان زیادی می توانیم از سابقه ثبتی اختراعمان مطلع شویم.

مرکز مالکیت معنوی کجاست ؟

مرکز مالکیت معنوی در شهر تهران واقع شده است و امور ثبت اختراع، طرح صنعتی و علامت تجاری را انجام می دهد. در هر کشوری یک سازمان متصدی ثبت اختراع است. مثلا در امارات متحد عربی وزارت اقتصاد و امور دارایی این امور را برعهده د ارد.

در ایران قوه قضائیه متصدی این امر است که در مرکز مالکیت معنوی می توانید علاوه بر جستجوی سابقه ثبت اختراع برای تقاضای ثبت اقدام نمایید. اگر اعتراضی بر ثبت اختراع دارویی دارید نیز این مرکز که تنها در تهران است و هیچ شعبه ای در کشور ندارد به اعتراض شما رسیدگی می کند.

تعریف ثبت اختراع :

بر اساس ماده ۱ قانون ثبت اختراعات مصوب سال ۱۳۸۶:اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرایند یا فرآورده های خاص را ارائه می کند.اختراع مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت حل می نماید.صنعت به معنای عام ان است یعنی ماهیگیری و کشاورزی را در برمی گیرد و تنها تولید را شامل نمی شود.

شرایط اختراعات دارویی :

اختراعی قابل ثبت است که که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد.

 • جدید باشد و نوآوری داشته
 • گام ابتکاری داشته باشد.
 • کاربرد صنعتی داشته باشد.

ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته باشد.برای شخص دارنده مهارت عادی در فن مورد نظر معلوم و آشکار نباشد.یعنی وقتی فردی دارای مهارت عادی در ان رشته ا با خواندن توصیف نامه شبیه سازی را ساده و بدون پیجیدگی فنی نداند.از نظر صنعتی، اختراعی کاربردی محسوب می شود که در رشته ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد.مراد از صنعت، معنای گسترده آن است و شامل مواردی نظیر صنایع دستی، کشاورزی، ماهیگیری و خدمات نیز میشود

مرجع ثبت اختراع دارو :

مرجع صالحی که باید اختراع را به آن ها ارائه نماییم تا پس از برسی، سند اختراع به ما داده شود متفاوت است.

تفاوت از آن جهت می باشد که در ثبت بین المللی و ثبت داخلی و در هر کشور این مرجع متفاوت است. در ایران اداره مالکیت معنوی که زیر مجموعه سازمان ثبت کشور می باشد  متولی ثبت است.

سه اداره کل مجزا دارد، ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراعاتهرکدام از این اداره کل ها معاونت ثبت اختراعات داخلی و ثبت اختراع خارجی دارد.

سازمان ثبت زیر مجموعه قوه قضائیه است پس یک رکن قضایی در ایران ثبت را انجام می دهد.در کشور های توسعه یافته اصولا وزرات اقتصاد یا بازرگانی و تجارت متولی ثبت می باشد.این موضوع که چه مرجعی ثبت اختراع انجام بدهد کاملا وابسته به میزان توسعه یافتگی آن کشور است.

اظهارنامه و مدارک لازم را به اداره ثبت مالکیت صنعتی واقع در تهران ارسال می کنیم.ارسال اولیه مدارک و اظهارنامه  بصورت الکترونیکی می باشد.در مراحل بعدی ما حضوری و الکترونیکی فرایند را طی می کنیم و نیاز به وکیل ضرورت دارد.

مدارک ثبت اختراع دارو  :

مدارک لازم برای ثبت اختراعات در داخل یا خارج از کشور تقریبا یکسان  می باشد.در این مقاله اطلاعات و مدارک لازم در ثبت داخلی را توضیح خواهیم داد.

 1. مدارک هویتی مخترع یا مخترعین
 • تصویر کارت ملی
 • تصویر شناسنامه
 1. اگر مالکی غیر از مخترعین وجود دارد مدارک مربوط به آن
 2. شخص حقوقی:
 • اگهی تاسیس شرکت
 • اخرین اگهی تغییرات شرکت
 • تصویر مدیر عامل یا رئیس هیئت مدیره
 1. شخص حقیقی :
 • تصویر کارت ملی و شناسنامه

در فرایند گام به گام تکمیل اظهارنامه ثبت اختراع باید میزان درصد مالکیت هر فرد را مشخص نمود.مخترعین صد در صد مالک می باشند و تمام حق معنوی به صورت دائمی متعلق به آن ها می باشد.اما سایر دارندگان مالکان دارای درصد یا دارای جزئی از حق می باشند که باید مشخصا در اظهارنامه قید شود.مخترع همواره شخص حقیقی است یک انسان است.

اخیرا در اروپا یک دعوای حقوقی مطرح شده است که هوش مصنوعی قدرت ابداع دارد یا خیر ؟نتیجه آن شد که دارای قدرت اراده و اختیار نیست و نمیتواند مخترع و مبدع باشداما مالک  می تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد مانند شرکت های دانش بنیان یا دانشگاه هاامروزه در ایران برای انکه مخترعین  دارویی اصولا دارای تمکن مالی نیستند شرکت ها یا سازمان ها ورود می کنند.ورود این سازمان ها به صورت تامین مالی یا حمایت های اداری  و ساختاری می باشد.

این حالت رخ می دهد که :

 1. کار فنی به دست مخترعین انجام می گیرد.
 2. سازمان یا شرکت یا دانشگاه …. تامین مالی و سایر حمایت ها را انجام می دهد
 3. تابعیت مخترع/مخترعین/مالک
 4. نشانی پستی و الکترونیکی مخترعین / مالک
 5. شماره تماس ثابت یا همراه که به نام آن ها باشد
 6. وکالت نامه وکیل دادگستری
 7. تعیین موضوع و زمینه ای که اختراع در آن انجام می گیرد
 8. تصاویر مربوط به اختراع با درج شماره هایی که در متن توصیف نامه تشریح گردد
 9. توصیف نامه که به تفضیل و گام به گام اختراع را توضیح داده است
 10. ادعا نامه که در یک جمله باید به صورت فنی و حقوقی ادعای مخترعین را توضیح بده.

در ادبیات فارسی به این نحو است که یک جمله می تواند ساده یا مرکب باشد.اهمیت حضور وکیل ثبت اختراع دقیقا در مرحله تنظیم توصیف نامه و خصوصا ادعانامه است.ادعانامه گفتگوی فنی و حقوقی با کارشناسان برای ارائه خود و کار خود می باشد.پس لازم است حتما با وکلای متخصص این زمینه گفتگو داشته باشیم.

مراحل ثبت اختراع دارو

گام اول :

 • تنظیم اظهارنامه

گام دوم :

 • تنظیم توصیف نامه  و ادعانامه

گام سوم :

 • آپلود کردن مدارک لازم و تصاویر اختراع و نقشه ها

گام چهارم :

 • انتظار برای برسی کارشناس

کارشناس هایی که برسی مینمایند علاوه بر کارمند اداره مالکیت فنی، شخص ماهر در حوزه داروی نیز می باشد.فرد ماهر باید تایید نماید توصیف نامه و ادعانامه شرایط ثبت اختراع دارویی را دارند.پیشنهاد میشود تمام مقالات این سایت راجعبه اختراعات دارویی را مطالعه نمایید.

نکته مهم :

کارشناس در این مرحله می تواند واکنش های مختلفی داشته باشد

 • رد اظهارنامه ثبت اختراع به دلیل نداشتن مشخصات به صورت مبرهن و مشخص
 • ابلاغیه رفع نقص به دلیل نقص مدارک و مطالب ارسالی
 • تایید و پذیرش پرونده

البته این ارائه نظرات به سرعت رخ نمی دهد.

مواردی وجود داشته است که ثبت اختراع مدت زمان زیادی حدود ۲ الی ۳ سال زمان برده است.

مکاتبات مخترع یا وکیل او یا هر دو با کارشناس اداره بسیار حائز اهمیت می باشد ممکن است تصمیم گرفته شود ادعاهایی عودت شود و این مساله با ثبت درخواستی امکان پذیر است.

در ایران کارشناسان اداره ثبت متخصص نیستند بلکه بنا بر نوع اختراع ان را به دست یک متخصص می سپارند.متخصصی که دارای مهارت عادی است و اصولا از بین دانشگاهیان انتخاب می شود.یک نقطه ضعف برای سازمان ثبت ایران مساله کارشناسان داور می باشد که خارج از سیستم اداره هستند.

این موضوع ریسک افشا را بیشتر می کند.

گام پنجم :

تایید توسط کارشناس، تشکیل پرونده فیزیکی و انتشار روزنامه.

گام ششم  :

انتشار روزنامه و اخذ سند اختراع که گواهی است قابل استناد و مطمئن حامی اختراع و حق مخترع. مراحل ثبت اختراع دارو متفاوت از اختراعات دیگر نیست اما تجاری سازی آن در دسترس تر می باشد.

طی  مراحل ثبت اختراع دارو دراتحادیه اروپا و امریکا اصولا انتخاب مخترعین میباشد.

در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین دادمهر تماس حاصل فرمایید.

ثبت دادمهر - 88556319 88107378

این مطالب را از دست ندهید!

فهرست
پشتیبانی آنلاین واتس اپ دادمهر
ارسال پیام