مراحل و شرایط ثبت اختراع داخلی

مراحل ثبت اختراع داخلی
مراحل ثبت اختراع داخلی

مراحل ثبت اختراع داخلی

مراحل ثبت اختراع داخلی به عنوانی تلقی می شود که هر مخترع بخواهد در کشور خود اقدام به ثبت کند.ثبت اختراع داخلی در ایران بر اساس اصل سرزمینی بودن، اختراع در کشوری که ثبت شود شامل تمام حمایت ها خواهد بود.اگر بخواهد در کشور های دیگر حمایت شد یا مورد تجاری سازی واقع شود باید در انجا به ثبت برسد.مراحل ثبت اختراع پس از توافق نامه پی سی تی حالت یکسانی پیدا کرده است.اهمیت ثبت اختراع به حدی  است که در یک توافق نامه بین المللی کشور ها راجعبه آن توافق کرده اند.پس تمایز زیادی بین ثبت اختراع داخلی و بین المللی نیست و میتوان نسبت به هر دو اقدام کرد.

مزایای ثبت اختراع

مزایای ثبت اختراع برای مخترع به حدی است که اگر می خواهد با خیالی آسوده از اختراع خود به سود و منفعت برسد نیاز به سند مالکیت دارد. با ثبت اختراع هر شخصی بخواهد آن اختراع را در هر جایی از جهان تولید نماید باید از مخترع اجازه بگیرد و برابر این اجازه حق الامتیاز دریافت خواهد کرد.

علاوه بر سودهای مادی سرشار که حتی قابل انتقال به دیگران با فروش اختراع است مزایای ثبت اختراع در ابعاد معنوی همواره برای مخترع خواهد بود. هیچ وقت نام او به عنوان مخترع مورد تعدی قرار نخواهد گرفت. اگر کسی از آن اختراع سوء استفاده نماید می تواند شکایت کند و خسارت بگیرد.

هزینه کل ثبت اختراع چقدر است؟

یکی از مسائلی که همیشه مورد سوال واقع می شود هزینه کل ثبت اختراع است. باید گفت هزینه های ثابت و متغییری برای شما وجود دارد. هزینه هایی چون ثبت درخواست اولیه و ثبت درخواستهای بعدی، روزنامه های رسمی، هزینه صدور سند و ……

اما فارغ از هزینه کل ثبت اختراع که بر دوش شما به عنوان مخترع قرار می گیرد شما پس از ثبت یک سرمایه بالقوه دارید که فقط شما می توانید از دستاوردهای بالفعل آن استفاده نمایید. در مسیرتجاری سازی بسیاری از سرمایه گذاران داخلی و خارجی به سمت شما خواهند آمد.

وکیل ثبت اختراع

وکیل ثبت اختراع  کلیدی ترین نقش را در تهیه و تنظیم ادعانامه و توصیف نامه دارد. باید توجه نمایید با وکیل حاذق و با تجربه ای در حوزه ثبت اختراع همکاری نمایید. در واقع کارایی وکیل در ابتدا در نوشتن اظهارنامه و ادعانامه است و سپس در تشکیل پرونده و پیگیری فرایند اداری.

یکی از مهم ترین مواردی که وکیل ثبت اختراع لازم دارد آشنایی با زبان انگلیسی است زیرا باید بتواند در پایگاه های موجود در دنیا جستجو نماید. این جستجو با هدف این است که تقاضای ثبت اختراعی که مشابه آن موجود است حدالامکان ارسال نشود.

فرم گواهی امضاء ثبت اختراع

فرم گواهی امضاء ثبت اختراع یکی از ابتدایی ترین و اصلی ترین مدارک برای شروع فرایند ثبت اختراع می باشد. شما باید علاوه بر مدارک هویتی، شماره تماسی که متعلق به خود شما باشد و گواهی امضاء را تقدیم اداره نمایید.

برای دریافت فرم گواهی امضاء ثبت اختراع باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه نمایید و در آنجا این سند را دریافت کنید. در واقع این اقدامات با هدف شناسایی شخص متقاضی به صورت رسمی می باشد. به هر دفتر اسناد رسمی که مراجعه نمایید این سند را به شما خواهند داد.

تعریف ثبت اختراع

مراحل ثبت اختراع داخلی بر اساس ماده ۱ قانون ثبت اختراعات مصوب سال ۱۳۸۶:اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرایند یا فرآورده های خاص را ارائه می کند.اختراع مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت حل می نماید.صنعت به معنای عام ان است یعنی ماهیگیری و کشاورزی را در برمی گیرد و تنها تولید را شامل نمی شود.

شرایط اختراع:

اختراعی قابل ثبت است که که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد

 • جدید باشد و نوآوری داشته
 • گام ابتکاری داشته باشد
 • کاربرد صنعتی داشته باشد

ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته باشد.برای شخص دارنده مهارت عادی در فن مورد نظر معلوم و آشکار نباشد.یعنی وقتی فردی دارای مهارت عادی در ان رشته است با خواندن توصیف نامه نتواند آن را شبیه سازی کند.از نظر صنعتی، اختراعی کاربردی محسوب می شود که در رشته ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد.مراد از صنعت، معنای گسترده آن است و شامل مواردی نظیر صنایع دستی، کشاورزی، ماهیگیری و خدمات نیز میشود.

مرجع ثبت اختراع:

مرجع صالحی که باید اختراع را به آن ها ارائه نماییم تا پس از برسی، سند اختراع به ما داده شود متفاوت است.تفاوت از آن جهت می باشد که در ثبت بین المللی و ثبت داخلی و در هر کشور این مرجع متفاوت است.در ایران اداره مالکیت معنوی که زیر مجموعه سازمان ثبت کشور می باشد  متولی ثبت است.

سه اداره کل مجزا دارد، ثبت علامت تجاری، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراعات.هرکدام از این اداره کل ها معاونت ثبت اختراعات داخلی و ثبت اختراع خارجی دارد.سازمان ثبت زیر مجموعه قوه قضائیه است پس یک رکن قضایی در ایران ثبت را انجام می دهد.در کشور های توسعه یافته اصولا وزرات اقتصاد یا بازرگانی و تجارت متولی ثبت می باشد.

این موضوع که چه مرجعی ثبت اختراع انجام بدهد کاملا وابسته به میزان توسعه یافتگی آن کشور است.اظهارنامه و مدارک لازم را به اداره ثبت مالکیت صنعتی واقع در تهران ارسال می کنیم.ارسال اولیه مدارک و اظهارنامه  بصورت الکترونیکی می باشد.

در مراحل بعدی ما حضوری و الکترونیکی فرایند را طی می کنیم و نیاز به وکیل ضرورت دارد.

مدارک ثبت اختراع :

مدارک لازم برای ثبت اختراعات در داخل یا خارج از کشور تقریبا یکسان  می باشد.

در این مقاله اطلاعات و مدارک لازم در ثبت داخلی را توضیح خواهیم داد

 1. مدارک هویتی مخترع یا مخترعین
 • تصویر کارت ملی
 • تصویر شناسنامه
 1. اگر مالکی غیر از مخترعین وجود دارد مدارک مربوط به آن
 2. شخص حقوقی:
 • اگهی تاسیس شرکت
 • اخرین اگهی تغییرات شرکت
 • تصویر مدیر عامل یا رئیس هیئت مدیره
 1. شخص حقیقی :
 • تصویر کارت ملی و شناسنامه

در فرایند گام به گام تکمیل اظهارنامه ثبت اختراع باید میزان درصد مالکیت هر فرد را مشخص نمود.مخترعین صد در صد مالک می باشند و تمام حق معنوی به صورت دائمی متعلق به آن ها می باشد.اما سایر دارندگان مالکان دارای درصد یا دارای جزئی از حق می باشند که باید مشخصا در اظهارنامه قید شود.

مخترع همواره شخص حقیقی است یک انسان است.

اخیرا در اروپا یک دعوای حقوقی مطرح شده است که هوش مصنوعی قدرت ابداع دارد یا خیر ؟نتیجه آن شد که دارای قدرت اراده و اختیار نیست و نمیتواند مخترع و مبدع باشد.اما مالک  می تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد مانند شرکت های دانش بنیان یا دانشگاه ها.امروزه در ایران برای انکه مخترعین  اصولا دارای تمکن مالی نیستند شرکت ها یا سازمان ها ورود می کنند.ورود این سازمان ها به صورت تامین مالی یا حمایت های اداری  و ساختاری می باش.این حالت رخ می دهد که :

کار فنی به دست مخترعین انجام می گیرد.

 1. سازمان یا شرکت یا دانشگاه …. تامین مالی و سایر حمایت ها را انجام می دهد.
 1. تابعیت مخترع/مخترعین/مالک
 2. نشانی پستی و الکترونیکی مخترعین / مالک.
 3. شماره تماس ثابت یا همراه که به نام آن ها باشد.
 4. وکالت نامه وکیل دادگستری
 5. تعیین موضوع و زمینه ای که اختراع در آن انجام می گیرد.
 6. تصاویر مربوط به اختراع با درج شماره هایی که در متن توصیف نامه تشریح گردد.
 7. توصیف نامه که به تفضیل و گام به گام اختراع را توضیح داده است.
 8. ادعا نامه که در یک جمله باید به صورت فنی و حقوقی ادعای مخترعین را توضیح بدهد.

در ادبیات فارسی به این نحو است که یک جمله می تواند ساده یا مرکب باشد.اهمیت حضور وکیل ثبت اختراع دقیقا در مرحله تنظیم توصیف نامه و خصوصا ادعانامه است.ادعانامه گفتگوی فنی و حقوقی با کارشناسان برای ارائه خود و کار خود می باشد.

پس لازم است حتما با وکلای متخصص این زمینه گفتگو داشته باشیم.

مراحل ثبت اختراع

 • گام اول :

تنظیم اظهارنامه

 • گام دوم :

تنظیم توصیف نامه  و ادعانامه

 • گام سوم :

آپلود کردن مدارک لازم و تصاویر اختراع

 • گام چهارم :

انتظار برای برسی کارشناس

 • نکته مهم :

کارشناس در این مرحله می تواند واکنش های مختلفی داشته باشد.

 • رد اظهارنامه ثبت اختراع به دلیل نداشتن مشخصات به صورت مبرهن و مشخص.
 • ابلاغیه رفع نقص به دلیل نقص مدارک و مطالب ارسالی.
 • تایید و پذیرش پرونده

البته این ارائه نظرات به سرعت رخ نمی دهد.

مواردی وجود داشته است که ثبت اختراع مدت زمان زیادی حدود ۲ الی ۳ سال زمان برده است.مکاتبات مخترع یا وکیل او یا هر دو با کارشناس اداره بسیار حائز اهمیت می باشد.ممکن است تصمیم گرفته شود ادعاهایی عودت شود و این مساله با ثبت درخواستی امکان پذیر است.در ایران کارشناسان اداره ثبت متخصص نیستند بلکه بنا بر نوع اختراع ان را به دست یک متخصص می سپارند.متخصصی که دارای مهارت عادی است و اصولا از بین دانشگاهیان انتخاب می شود.یک نقطه ضعف برای سازمان ثبت ایران مساله کارشناسان داور می باشد که خارج از سیستم اداره هستند.این موضوع ریسک افشا را بیشتر می کند.

 • گام پنجم :

تایید توسط کارشناس، تشکیل پرونده فیزیکی و انتشار روزنامه.

 • گام ششم :

انتشار روزنامه و اخذ سند اختراع که گواهی است قابل استناد و مطمئن حامی اختراع و حق مخترع.

در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین دادمهر تماس حاصل فرمایید.

این مطالب را از دست ندهید!

فهرست
پشتیبانی آنلاین واتس اپ دادمهر
ارسال پیام