فروش طرح صنعتی و راه های حق فروش طرح صنعتی

فروش طرح صنعتی
فروش طرح صنعتی

فروش طرح صنعتی

با ثبت طرح صنعتی دارای سند مالکیت میشویم در واقع دارای یک مال با ارزش اقتصادی شده ایم.فروش  طرح صنعتی دلیلی بر ارزش مالی ان می باشد.زیرا آنچه قابل مبادله با پول است ارزش مبادلاتی پیدا می کند.ارزش مبادلاتی و رقابت بر سر یک مال امری متداول است.اما چه چیز باعث می شود طرح صنعتی علاوه بر ارزش  مالی بالا موجب رقابت میان خریداران شود ؟زمانی که یک طرح صنعتی به ثبت می رسد به ماهو خود دارای ارزش بالایی است.تنها شخص مالک حق تولید، عرضه  دارد و هر کس این امتیاز را بخواهد لازم است از مالک اجازه بگیرد.گاهی بر اساس قرارداد می توان کل مالکیت را منتقل کرد یا فقط ا بهره برداری را می توان منتقل نمود.گاهی می توان تنها بخشی از امتیاز بهره برداری را منتقل نمود.

همگی یک روش دارند آن هم انتقال با تنظیم سند صلح نامه است و سپس به ثبت رساندن ان انتقال در اداره ثبت مالکیت معنوی است.آنچه غیر قابل چشم پوشی است اهمیت ثبت طرح صنعتی است زیرا قابلیت فروش بر اساس آن شکل می گیرد.ممکن است شما مالک واقعی باشید اما چون طرح به نام شما ثبت نشده هیچ خریداری به شما اطمینان نمی کند!زیرا هیچ مرجع رسمی و قانونی نمی تواند برای مالکیت شما استعلامی بدهد.

نهایتا شخص متقاضی مالکیت طرح نمی تواند به شما به عنوان مدعی مالکیت اعتماد کند!ضمنا خریدار مبلغ بسیار بالایی را به عنوان ارزش طرح صنعتی شما می پردازد.لازم است نام او به عنوان مالک در مرجعی رسمی به ثبت و تایید برسد.

لاجرم لازم است ابتدائا هم برای بهره برداری مطمئن خود و هم برای امکان فروش سودمند ثبت را انجام بدهیم.

طرح صنعتی چیست ؟

طرح صنعتی چیست و به چه کالایی طرح صنعتی گفته می شود؟ باید بدانید در قانون ایران هرگونه ترکیبی از خطوط و رنگها و هر گونه شکل سه بعدی با خطوط یا بدون آن شامل طرح می باشد. در صورتی که فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد.

برای اینکه پاسخ دقیق تری برای اینکه طرح صنعتی چیست داشته باشیم باید بدانید به صرف تغییر ظاهری طرح صنعتی نیست. باید یک نتیجه فنی جدید حاصل شود. ماسک سه لایه پزشکی را به خوبی می شناسیم شخصی که ماسک فیلتر دار ساخته طرح صنعتی جدیدی ایجاد کرده است.

فروش طرح و ایده صنعتی

یکی از بازارهای داغ با عنوان فروش طرح و ایده صنعتی است. امری که به هیچ وجه توصیه نمی شود مگر اینکه به شرایط قانونی توجه کرده باشید. مثلا قراردادی رسمی داشته باشید یا سهمی از طرح صنعتی ثبت شده باشد. حتما برای اینکه ضرر نکنید با وکیل و مشاوره حقوقی نسبت به خرید و فروش اقدام نمایید.

گاهی شما فروش طرح و ایده صنعتی را به صورت کامل انجام می دهید و قصد انتقال کامل دارید. تصمیم دارید هیچ ادعایی از طرف هیچ شخصی پس از خرید متوجه طرح شما نباشد و به نام خود ثبت نمایید. فروش طرح و ایده امکانپذیر است اما با توجه و رعایت قوانین برای نفع دو طرف.

استعلام ثبت طرح صنعتی

استعلام ثبت طرح صنعتی در زمان فروش طرح صنعتی به دو دلیل بسیار مهم انجام می پذیرد. دلیل اول به خاطر اصالت سندی که به عنوان گواهینامه ثبت طرح صنعتی ارائه می شود و دوم به خاطر احراز مالکیت فروشنده است تا فروش مال غیر رخ ندهد.

مهم تر از آن نیاز به استعلام ثبت طرح صنعتی در فرایند ثبت نقل و انتقال مالکیت است. قیمت یک طرح صنعتی ثبت شده بسیار بیشتر از طرحی است که ثبت نشده. انتقال طرح صنعتی ثبت شده با سند رسمی نزد مراجع مربوط انجام می شود در غیر این صورت با قرارداد خرید و فروش انجام می پذیرد.

هزینه ثبت طرح صنعتی

هزینه ثبت طرح صنعتی شامل دو دسته هزینه های اداری و هزینه جاری مربوط به وکیل می باشد. هزینه های ثابت شما بستگی دارد به اینکه چه کالایی در چه طبقات بین المللی مورد تقاضا می باشد. از طرف دیگر شما هزینه های انتشار در روزنامه رسمی و ثبت را باید برای مرکز مالکیت معنوی واریز نمایید.

در بخش دیگر هر گواهینامه ثبت طرح صنعتی پنج سال اعتبار دارد که باید برای هر پنج سال هزینه ای را برای حفظ و تمدید اعتبار گواهی مالکیت پرداخت نمایید. پرداخت هزینه ثبت طرح صنعتی بستگی زیادی به نوع محصول شما که آیا بعد از پنج سال همچنان علاقمند به بهره برداری و تجاری سازی آن هستید یا خیر دارد.

نتیجتا آنچه راجعبه طرح صنعتی به فروش می رسد.

 • انتقال کل مالکیت طرح صنعتی
 • انتقال امتیاز بهره برداری
 • انتقال اختصاص دادن حق فروش و عرضه طرح صنعتی

روش انتقال طرح صنعتی

 • مالک طرح صنعتی باید سند طرح را که به نام خود می باشد به مشتری ارائه بدهد.
 • مشتری بهتر است سند و مالکیت را از اداره ثبت مالکیت صنعتی یا روزنامه رسمی استعلام بگیرد.
 • در صورت حصول اطمینان در این باره قراردادی بین فروشنده یا خریدار تنظیم گردد.
 • در این قرارداد باید انتقال در دفترخانه با سند صلح نامه قید شود.
 • در روز مشخص در دفترخانه حاضر شوند سند صلح را تنظیم کنند.
 • سپس لازم است انتقال دهنده در خواست ثبت این انتقال را به اداره ثبت مالکیت معنوی تسلیم نماید.
 • پس از تایید اداره ثبت مالکیت صنعتی در سند طرح صنعتی نام و مشخصات مالک جدید درج می شود.

نکته مهم : سلسله مالکیت ها و دست های قبلی که بصورت معتبر و قانونی مالک شده اند را  از خود سند می توان فهمید.

 • پرداخت هزینه روزنامه رسمی به سازمان روزنامه رسمی کشور برای انتشار انتقال این مالکیت.

هدف از انتشار اطلاع رسانی عمومی است تا برای همه افراد مشخص و روشن باشد چه کسی مالک جدید است.

چنانچه قصد خرید طرح صنعتی یا فروش آن را دارید لازم است در کنار اقدامات بازاریابی و برسی های اقتصادی با یک مشاور حقوقی حوزه مالکیت فکری مشورت نمایید.

در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین دادمهر تماس حاصل فرمایید.

این مطالب را از دست ندهید!

فهرست
پشتیبانی آنلاین واتس اپ دادمهر
ارسال پیام