ثبت موسسه غیر تجاری

ثبت موسسه غیر تجاری

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”3432″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” css_animation=”fadeInDownBig”][vc_column_text]

ثبت موسسه غیر تجاری

ثبت موسسه غیر تجاری را وقتی قرار باشد فعالیتی که بصورت فردی یا شراکتی انجام میدهیم را دارای شاکله ی حقوقی کنیم اقدام به ثبت آن مینماییم.

فعالیت ها در دسته بندی های مختلف قرار میگیرند.فعالیت های بازرگانی، تولیدی، آموزشی، پژوهشی، خدماتی، عمرانی و بسیاری از زمینه های فعالیت موجود در جامعهآنچه حائز اهمیت است دسته بندی قالبی است که برای ثبت این موضوعات به آنها اختصاص داده میشود.منطقی نیست همان شکلی که برای موضوع تولیدی استفاده میشود برای موضوع فرهنگی استفاده شود.در یک تقسیم بندی کلی برای تامین نظم در قالب دهی به فعالیت ها بصورت قانونی آنها را به دو صورت به ثبت میرسانند.

 1.  ثبت شرکت های تجاری
 2. ثبت موسسات غیر تجاری

مشخص است که موضوعات را بر اساس قابلیت تجاری یا غیر تجاری بودن آن در این دو دسته قراز میدهند.نتیجتا چنانچه شما تصمیم به فعالیت اره خدمات نظافتی دارید دسته دوم را انتخاب میکنید.چنانچه مثلا  تصمیم به فعالیت صرافی دارید شرکت تجاری ثبت میکنید.

نکته بسیار مهم آن است که ثبت موضوعات غیر تجاری در قالب شرکت تجاری صریحا قدغن نشده است.

آنچه موجب میشود افراد علی رغم عدم‌ منع صریح قانون این کار را انجام ندهند، اهدافی است که با قرار گرفتن در قالب یک شرکت مناسب تامین میشود .پس برای تامین اهداف خود از ثبت شرکت یا موسسه و ایجاد نظم و حمایت قانونی و حقوقی کامل باید توجه کنیم تا موضوعات غیر تجاری را در قالب موسسه به ثبت برسانیم.

سامانه ثبت موسسه

سامانه ثبت موسسه نیز همانند ثبت شرکت در سایت سازمان ثبت شرکتها وجود دارد. در آنجا با انتخاب نوع شخصیت حقوقی به عنوان موسسه مراحل تشکیل پرونده الکترونیکی را به پایان می رسانید. چنانچه در مراحل تشکیل پرونده اشتباهی کنید، پرونده رد خواهد شد.

ثبت موسسه غیر تجاری چنانچه در موضوعاتی مانند فرهنگی، آموزشی، رسانه، خیریه و … باشد لازم است به سامانه ثبت موسسه در مرجع صدور مجوز نیز مراجعه نمایید. در آن سامانه ها اطلاعات خود را وارد می نمایید و فرایند اخذ مجوز را طی می کنید.

شرایط ثبت موسسه غیر تجاری

یکی از شرایط ثبت موسسه غیر تجاری داشتن موضوعی است که فعالیت در آن تجاری نباشد. حتی اگر از انجام آن منافعی داشته باشید ولی باید حتما موضوعی غیرتجاری باشد. در غیر این صورت شرکت تضامنی تلقی می شود و شرکا مسئولیت صد در صد خواهند داشت.

از جمله شرایط ثبت موسسه غیر تجاری داشتن اقامتگاهی به عنوان مرکز اصلی موسسه است. باید نشانی دقیق پستی آن را در اساسنامه بیاورید. ولی بدانید هنگام ثبت از مرکز اصلی موسسه بازدید به عمل نخواهد آمد.

شرایط مهم بعدی را در ادامه مقاله خواهیم گفت ….

اساسنامه موسسه غیرتجاری

اساسنامه موسسه غیرتجاری نسبت به شرکتهای سهامی خاص و با مسئولیت محدود مختصرتر می باشد. اساسنامه شامل نام شرکت، مدت فعالیت، موضوع فعالیت، قواعد تصمیم گیری و مدیریت شرکت می باشد. این موارد به انضمام وضعیت سرمایه در آن قید خواهد شد.

تعداد اعضای هیات مدیره، نصاب تصمیم گیری و وضعیت نمایندگی و شعبه نیز در اساسنامه موسسه غیرتجاری ذکر می شود. اساسنامه در تشکیل شخصیت حقوقی جایگاه ویژه و به خصوصی دارد و محوریت و اساس موسسه را تشکیل می دهد.

ثبت موسسه غیرانتفاعی

ثبت موسسه غیرانتفاعی جدا و ماسوای موسسه غیرتجاری نمی باشد. در واقع در طرح درخواست ثبت موسسه این دو از یکدیگر جدا و تفکیک شده نمی باشند. زیرا موسسات غیرتجاری در تشریفات ثبتی تقسیم به موسسه انتفاعی و غیرانتفاعی نمی شوند.

ثبت موسسات در ماهیت و موجودیت خود دارای وجه های انتفاعی و غیرانتفاعی است. ثبت موسسه غیرانتفاعی بیشتر به موضوع و نوع کارکرد موسسه و همچنین تقسیم سود و منابع مالی نیز ظاهر می شود. به همین دلیل در تشریفات ثبت به دنبال گزینه ثبت موسسه غیرانتفاعی نباشید.

موسسه غیر تجاری و غیر انتفاعی

پوشیده نیست که تمام فعالیت هایی که مستقیما دنبال نفع اقتصادی نیستند غیر مستقیم منتفع خواهند بود.پس عنوان غیر انتفاعی و غیر تجاری برای آن قرار داده شده است که هدف اصلی از موضوع موسسه تجارت نمی باشد.

موضوع موسسه غیر تجاری

تمام موضوعات خدماتی، آموزشی، پژوهشی، خیریه و … میتواند در قالب موسسه به ثبت برسد.

متداول ترین موسسات غیر تجاری که ثبت میگردند موارد ذیل می باشد :

شرایط ثبت

[/vc_column_text][vc_message]موسسات در دو دسته عمده قابل برسی از حیث شرایط ایجاد و ثبت می باشند.[/vc_message][vc_column_text]

 1. موسساتی که برای ثبت نیاز به اخذ مجوز ندارند.
 2. موسساتی که برای ثبت نیاز به اخذ مجوز دارند.

 گروه اول موسسات بدون نیاز به مجوز

 1. حداقل دو نفر عضو موسس
 2. تنظیم اساسنامه، اظهارنامه، صورت جلسه
 3. مکان موسسه که دارای کد پستی دقیق باشد
 4. وکالت نامه وکیل دادگستری جهت انجام کلیه امور شرکت نزد اداره ثبت شرکت ها
 5. سرمایه شرکت حداقل یک ملییون ریال
 6. پیشنهاد نام برای ارسال به دایره تایید نام اداره ثبت شرکت ها
 7. تعیین میزان سهم الشرکه هر یک از موسسین شرکت

گروه دوم موسسات نیازمند اخذ مجوز برای ثبت

ابتدا باید به شرایطی که سازمان صدور مجوز برای موسسه مدنظر، قرار داده است مراجعه شود.

پس از دارا بودن شرایط لازم اقدام به گرفتن مجوز از سازمان مسئول شود.

با ارائه مجوز در کنار سایر مدارک و شرایط لازم که در بخش قبلی توضیح داده شد جهت ثبت موسسه اقدام شود .[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_btn title=”تماس با دادمهر” style=”gradient” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.sabtedadmehr.com%2Fcontact-us%2F|title:%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B3%20%D8%A8%D8%A7%20%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%85%D9%87%D8%B1|target:%20_blank|”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین دادمهر تماس حاصل فرمایید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

ارسال یک دیدگاه

تیم پشتیبانی دادمهر آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشد!
WeCreativez WhatsApp Support
مشاوره دادمهر
آنلاین
اسکرول به بالا