کلمه هلدینگ ریشه انگلیسی دارد و به معنای نگه داشتن می آید. شرکت هلدینگ یا شرکت مادر شرکتی است که دارای سهام ممتاز و یا عمده چندین شرکت دیگر است . به این معنا که در هیئت مدیره آن شرکت ها حداقل یک عضو نماینده دارد و بنا براین دارای حق رای است. و می تواند از این طریق آن شرکت ها را مدیریت و کنترل کند . و از مزایای حاصل از کسب و کارهای مختلف نیز منتفع شود .اصولا این نوع شرکتها قصد فعالیت در شاخه های مجزا در قالب شرکتها و موسسات زیرمجموعه را دارند و شرکت مادر در راس هرم نقش نظارتی و تامین کنندگی مالی آنها را برعهدهه دارد. به این شرکت ها گهگاه شرکت های مادر نیز گفته می شود. اصطلاح رایج و مشابهی نیز وجود دارد که از جمله میتوان به شرکت های کنترل کننده ، شرکت های دارنده ، و یا شرکت های دارنده و یا شرکت های مالک اشاره کرد. به عنوان نمونه در تعریف شرکت مالک گفته اند که شرکت مالک شرکتی است که مالک سهام شرکت های دیگر است . و از این طریق شرکت های دیگر را کنترل می کند . در واقع میتوان گفت هلدینگ ها شرکت های بزرگی هستند که اغلب تنها به صورت شرکت های مالک هستند و هیچ گونه نقش تولیدی بر عهده ندارند  و به گونه ای روز افزون تبدیل به واحد های مالی میشوند و مسائل مالی در تصمیم گیری آنها نقش مهمی را ایفا میکند و به عنوان تامین کننده مالی عمل می کنند. به عنوان نمونه می توان به شرکت بریتانیایی ویرجین (Virgin)اشاره نمود که ۴۰۰شرکت را در زیر مجموعه خود دارد.

نکته: چنانچه قبل از نام اصلی شرکت عبارت ” هلدینگ یا مادر ” باشد. مثلا شرکت هلدینگ  پارسا کوشش بتن صنعت ، قبل از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها می بایست از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوزات مربوطه اخذ گردد . در غیر این صورت از لحاظ ساختاری نیازی به اخذ مجوز از سازمان بورس نیست .

نکته:  شرکت های هلدینگی که با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت میرسند حتما باید در قالب شرکت های سهامی خاص  یا سهامی عام باشند.

که در شرکت های هلدینگ(مادر) از نوع سهامی خاص یا سهامی عام باشند که در شرکت های هلدینگ (مادر) از نوع سهامی خاص سرمایه ثبتی شرکت حداقل پنجاه ملییارد ریال و در شرکت های هلدینگ (مادر) از نوع سهامی عام حداقل سرمایه شرکت یک صد میلیارد ریال خواهد بود.

نحوه اخذ مجوز هلدینگ از سازمان بورس و اوراق بهادار:

همچنین ایتدا باید متقاضیان ثبت چنین شرکت هایی (مدیر عامل یا اعضای هیئت مدیره ) تقاضای خود را به سازمان بورس ارائه دهند که در صورت موافقت اصولی سازمان با تاسیس شرکت سازمان بورس نامه ای مبنی بر اجازه تاسیس شرکت نزد مرجع ثبت شرکت ها را صادر خواهد کرد .

نکته : موضوع فعالیت شرکت های هلدینگ متنوع است و می تواند در حوزه های مختلف بازرگانی خدماتی و صنعتی فعالیت نمایند .

موسسه حقوقی دادمهر با وجود تجربه تاسیس شرکتهای هلدینگ و سرمایه گذای  متعدد می تواند راهگشای شما در انجام امور تاسیس و اقدامات سازمان بورس در حداقل زمان ممکن باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت هلدینگ سهامی خاص و عام :

۱-کپی کارت ملی و شناسنامه حداقل ۴ نفر

۲-ارائه گواهی عدم سو پیشینه کیفری کلیه اعضا

۳-ارائه اصل مجوز بورس و پذیره نویسی سهام

مدت زمان ثبت شرکت هلدینگ :

از زمان تکمیل مدارک طی ۱۴-۱۶ روز کاری

نوشتهٔ پیشین
ثبت شرکت استارت آپ یا نوپا
نوشتهٔ بعدی
ثبت شرکت معماری

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط:

فهرست