ثبت برند - ثبت برند در مشهد

ثبت برند در مشهد

ثبت لوگو در مشهد عبارت است از اسم ، اصطلاح ، نشانه ، طرح یا ترکیبی از آن ها است . که به منظور شناساندن کالاها و خدمات یک فروشنده یا گروهی از آن ها از محصولات رقبا می باشد

انتخاب کالا ها  خود اگاه و نا خوداگاه با توجه به برند ها شکل میگیرد .مثلا یکی از کالا های معروف که نشان جغرافیای نیز می باشد زعفران مشهد است .
برای خرید زعفران وقتی وارد مغازه میشویم به دنبال زعفران قائنات میگردیم.برند هایی شناخته شده که یاداور کیفیتی هستند ک مشتری به دنبال ان می باشد.

بیشتر بخوانید : ثبت برند و علائم تجاری چگونه صورت می گیرد ؟

اداره ثبت علائم تجاری در مشهد

اداره ثبت علائم تجاری در مشهد وجود ندارد. تنها مرکز مالکیت معنوی ایران که در تهران واقع است امور ثبت برند را انجام می دهد. اما این سوال پیش می آید که آیا متقاضیان ثبت برند در مشهد باید به تهران آماده و برای ثبت برند اقدام نمایند؟

اداره ثبت علائم تجاری در مشهد شعبه ندارد. تقاضانامه از سرتاسر ایران به مرکز مالکیت معنوی در تهران ارسال می شود. بخشی از فرایند ثبت به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد. اما باید برای تشکیل پرونده و پیگیریهای لازم حضوری اقدام شود.

شرایط ثبت علامت تجاری در مشهد چیست؟

از جمله اولین شرایط ثبت علامت تجاری در مشهد این است که بتوانید با وکیلی همکاری نمایید که امور شما را در تهران پیگیری نماید. یکی از مشکلات عمده شرکتها و اشخاص متقاضی ثبت برند در شهرها و شهرستانها همین موضوع است.

گاهی افرادی  اقدامات اولیه ثبت برند را انجام می دهند اما برای پیگیری ثبت به مرکز ثبت برند در تهران مراجعه نمی کنند. از شرایط ثبت علامت تجاری در مشهد حضور در اداره ثبت در تهران است، فراموش نکنید! برای حل این مشکل بسیاری از افراد از وکلای تهران استفاده می نمایند.

ثبت برند در ایران

ثبت برند در ایران در ابتدا شامل قانون ثبت اختراعات و طرح های صنعتی و علامت تجاری سال ۱۳۸۶ و آیین نامه آن می شود. اگر برای ثبت برند نیاز به راهنما دارید متن آیین نامه قانون نسبت به قانون سال ۱۳۸۶  بیشتر به شما کمک خواهد کرد.

البته قوانین ثبت برند در ایران صرفا ملی نبوده و قوانین بین المللی موافقت نامه هایی که ایران عضو آن است نیز اجرا می شود. معاهده پاریس و مادرید هر دو در ایران پذیرفته شده و ایران نیز عضو آنها می باشد. ثبت برند اشخاص خارجی در ایران با رعایت دو معاهده اخیر انجام می شود.

هزینه ثبت برند

هزینه ثبت برند در مشهد شامل دو نوع هزینه است، هزینه ثابت و متغییر. این هزینه شامل احراز هویت، ارسال اظهارنامه، تشکیل پرونده، حق الثبتف دو نوبت روزنامه رسمی، صدور سند، مکاتبات با کارشناس می باشد که معمولا نرخ مشخصی دارد.

البته این نرخ مشخص بر اساس تعرفه های دولتی تعیین می شود و مثلا بر اساس اندازه آگهی شما در روزنامه رسمی مبلغ متفاوتی را باید پرداخت نمایید. در این مسیر با داشتن وکیل و مشاوره حقوقی صرف هزینه ثبت برند را قطعا کاهش خواهید داد زیرا از اتلاف وقت و اشتباهات رایج جلوگیری خواهید کرد.

دلیل ثبت برند در مشهد

به دلیل حضور مسافران و زائران از سرتاسر ایران و جهان اسلام این شهر دارای مراکز ارائه دهنده کالا و خدماتی میباشدوجود برند و لوگو ی ویژه آنها برای حضور امن در بازار رقابتی بسیار مهم است .

مثلا  فرض کنید هتل های قصر لوگو ی خود را به ثبت رسانده باشد .اگر فردی از خارج از ایران قصد رزرو هتل داشته باشدهمیشه نام و لوگوی هتل قصر در ذهن او خواهد بود  و مجدد انتخاب خواهد کرد یا  به دیگران معرفی مینماید.

 • گروه های هتل داریی
 • تولید کنندگان چرم
 • مجتمع های تفریحی و گردشگری
 • تولید کنندگان انگشتر و زیورآلات
 • تولید کنندگان سجاده و چادر نماز
 • کارخانه های تولید مواد غذایی
 •  رستوران ها و کافه ها
 • از جمله متقاضیان مشهدی ثبت برند میباشند.

نتیجتا داشتن یک برند مخصوص میتواند در جذب مشتری اثر بسزایی داشته باشد .
در صورتی که شخصی  از نام تجاری ما استفاده کند اگر آن را ثبت کرده باشیم میتوان اقامه دعوا نمود و مانع آن فرد شد و خسارت دریافت کرد .
با ثبت برند تجارت و فعالیت امن تری خواهیم داشت.

چگونه برند خود را ثبت کنیم ؟

مرکز مالکیت فکری واقع در تهران است.
ثبت برند و لوگو در این اداره  انجام میشود.
لذا تمام درخواست ها از سرتاسر ایران باید به این اداره تسلیم شود.
دلیل تقاضای بالا از وکلای تهران برای انجام امور ثبت برند نیز همین امر است.
برای ثبت برند نزد اداره مالکیت معنوی باید فرد مالک یا وکیل رسمی او اقدام نماید.

مشاورین و متخصصین امور ثبت برند میتوانند در انتخاب یک برند مناسب و انجام فرایند اداری آن همراه شما باشند .
برای اطلاع از نحوه ثبت برند به مقاله ثبت برند در سایت موسسه حقوقی دادمهر مراجعه نمایید .

مدارک لازم برای ثبت برند

 1. کپی کارت ملی و شناسنامه مالک
 2. روزنامه رسمی شرکت چنانچه مالک شرکت باشد .
 3. در زمینه مربوطه مثل جواز کسب ، کارت بازرگانی ، جواز تاسیس ، مجوز فعالیت از شورای انفورماتیک
 4. برند لاتین کلمه ای که ریشه انگلیسی دارد یا فارسی است اما لاتین نوشته میشود . نیازمند کارت بازرگانی به عنوان مجوز فعالیت می باشید .
 5. عکس برند و یا لوگو به اندازه مشخص گفته شده در دستورالعمل مربوطه .

مدت زمان ثبت برند

مدت دقیقی نمیتوان برای ثبت برند نام برد.
حدودا ظرف ۶۰ روز کاری میتواند به تایید کارشناس برسد و ظرف ۶۰ روز بعد سند برند صادر گردد .
برای اطلاع دقیق از مراحل ثبت برند  به مقاله موجود در سایت مراجعه شود.

نوشتهٔ پیشین
چگونگی ثبت شرکت در آذربایجان
نوشتهٔ بعدی
چگونگی ثبت برند کالا

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط:

فهرست