ثبت برند اپلیکیشن و راهنمای ثبت مالکیت اپلیکیشن

ثبت برند اپلیکیشن
ثبت برند اپلیکیشن

ثبت برند اپلیکیشن و راهنمای ثبت مالکیت اپلیکیشن

امروزه اپلیکیشن ها سهم بسیار زیادی را  در عصر تکنولوژی دارا می باشند.

 

در طول شبانه روز همه ی افراد جامعه جهانی از آپ ها استفاده می کنند.با ما در قدم به قدم تا ثبت برند اپلیکیشن همرام باشید.

فرم درخواست ثبت ایده اپلیکیشن

[gravityform id=”14″ title=”false” description=”false” ajax=”false”]

ثبت اپلیکیشن امکان پذیر است؟

ثبت اپلیکیشن در شورای عالی انفورماتیک وزارت ارتباطات و فناوری انجام پذیر است. شما می توانید اپلیکشین خود را در این نهاد به ثبت برسانید. مهم است که پدیدآورنده و سفارش دهنده را مشخص نمایید. البته سایر مجوزهای مرتبط برای اپلیکشین بدون ثبت قابل دریافت است.

دقت نمایید ثبت برند اپلیکشین در مرکز مالکیت معنوی بدون ثبت اپلیکیشن نزد شورای عالی انفورماتیک انجام پذیر است. کافی است مجوزهای دیگر که مرتبط با محتوای اپلیکیشن یا فعالیتهای مجازی می باشد را دریافت نمایید.

در کجا ثبت ایده اپلیکیشن انجام دهیم؟

یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید این است که ایده قابل ثبت نیست. اما ثبت ایده اپلیکیشن بسیار حیاتی است. ممکن است در مرحله اجرا توسط شخصی اطلاعات محرمانه که ارزشمند است در اختیار دیگران قرار بگیرد. دسترسی دیگران ضرر جدی به همراه خواهد داشت.

از طرفی ممکن است از این ایده سرقت به عمل آید پس نیاز به ثبت ایده اپلیکیشن بسیار جدی می باشد. شما می توانید اولا با قرارداد محرمانگی و ثانیا با ورود به فرابورس اموال فکری از ایده اپلیکیشن خود محافظت نمایید.

بیشتر بخوانید : ثبت برند و علائم تجاری چگونه صورت می گیرد ؟

ثبت شرکت برای اپلیکیشن

ثبت شرکت برای اپلیکیشن ضروری است؟ این سوال را بسیار از متقاضیان ثبت برند می پرسند که باید شرکت داشته باشیم. لازم است تکرار و تاکید نماییم برای ثبت برند نیازی به شرکت ندارید و برند اپلیکیشن از این مورد استثناء نیست.

شما می توانید به عنوان طراح یا سفارش دهنده برند اپلیکیشن خود را ثبت نمایید و ثبت شرکت برای اپلیکیشن با توجه به قوانین مالیاتی و عدم نیاز اصلا توصیه نمی شود.

بیشتر بخوانید : چگونه به سادگی شرکت ثبت کنیم ؟ شرایط و مراحل ثبت شرکت چیست ؟

ثبت اپلیکیشن در ایران

ثبت اپلیکیشن در ایران کمتر رخ می دهد و بیشتر متقاضیان به دنبال ثبت برند اپلیکیشن خود هستند. زیرا در ایران خود اپلیکیشن کمتر موضوعیت داشته و آنچه بیشتر موضوعیت دارد کسب و کار و نام تجاری است که همان برند اپلیکیشن می باشد.

مثلا آپ، دیوار، کلید، ۷۸۰، روبیکا، نماوا، فیلیمو تمامی اینها نام تجاری و لوگویی دارند که حیازت و حمایت از آن بیشتر مورد توجه است. اقدام به ثبت اپلیکیشن در ایران با توجه به برند این اپ ها صورت می گیرد و از نظر قانونی بسیار مورد توجه است.

ثبت برند اپلیکیشن

تعریف اپلیکیشن

نرم افزارهای کاربردی که در گوشی های موبایل یا تبلت ها برای انجام کار خاصی استفاده می شود، اپلیکیشن هستند.از ارسال یک ایمیل تا یادداشت های روزنامه و گوش دادن به موسیقی همگی از طریق اپلیکیشن انجام میگیرد.آپ ها کارهای محدودی انجام می دهند یا چند جانبه هستند و امکانات زیادی را دارا می باشند.برخی از آنها در تمام سیستم عامل ها کاربرد دارند و برخی تنها محدود به سیستم عامل های مشخصی می باشند.اپلیکیشن ها امروز محدود به استفاده در موبایل نبوده و در یخچال، اجاق گاز و … کاربرد دارد.

اهمیت ثبت برند اپلیکیشن

ابتدا باید گفت متقاضی ثبت این برند ها شرکت های تولید کننده آپ می باشند یا افرادی که آپ برای آنها طراحی شده است.برای آنکه مالکیت آپ متعلق به سفارش دهنده باشد باید قرار داد ویژه ای در این راستا منعقد گردد.هر چند ثبت برند الزام قانونی نیست ولی در این زمان لزوم ثبت برند یک حکم  عقلی می باشد.شرکت تولید کننده از طرق خاص می تواند ادعای مالکیت نماید و درخواست کسب مزایا نمایید.مثلا آپ کروم، تصور کنید اگر متعلق به یک شرکت باشد اما تولید کننده آن یک شرکت برنامه نویسی باشد.شرکت برنامه نویسی چنانچه به نام شرکت دارنده ثبت  نشده باشد میتواند مدعی حقی گردد.

 • ثبت برند اپلیکیشن درکنار سایر امور در جهت حمایت از مالکیت صاحب ان انجام میگیرد.
 • برای انکه از مالکیت اپلیکیشن خود و تمام آنچه از این مالکیت ناشی میشود مانند کسب سود و منافع ثبت را ایجاب می کند.
 • مشتریان اعتماد پیدا می کنند و از سلامتی و ویروسی نبودن اپلیکیشن های ساخته شده توسط برند شما مطمئن خواهند شد.
 • رقبای شما فرصت سو استفاده پیدا نخواهند کرد و حقوق شما حفظ خواهد شد.
 • مخاطبین شما یک وجه ممیزه تصویری و اسمی بین شما و سایرین قائل می باشند.
 • ارزش مالی بالای برند و علامت ثبت شده به محض صدور سند.
 • امکان اخذ وام و تسهیلات مالی

در بسیاری از کشور ها آپ ها به اندازه ی یک ملک دارای ارزش مالی می باشند و اعتبار دارنددر ایران به زودی با تغییر لایحه جامع مالکیت فکری شاهد این قابلیت خواهیم بوداین یک الزام عقلی است که شما آپ خود را به ثبت برسانید.

 

ثبت برند اپلیکیشن

 

مدارک لازم برای ثبت برند اپلیکیشن

متقاضی  میتواند شخص حقیقی باشد یا شخص حقوقی باشد.

متقاضی ممکن است دارنده و سفارش دهنده آپ باشد یا تولید کننده آن (برنامه نویس و طراح …)

 1. تصویر کارت ملی و شناسنامه متقاضی ثبت.
 2. آدرس و کد پستی دقیق که به تایید اداره پست رسیده باشد.
 3. تصویر لوگو و برند آپ به اندازه مشخص شده.
 4. شماره تماس متعلق به متقاضی ثبت.
 5. چنانچه متقاضی شرکت باشد باید روزنامه رسمی تاسیس و اخرین تغییرات قرار بگیرد.
 6. تصویر کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل لازم است.

مدت زمان ثبت مالکیت اپلیکیشن

مهلت مشخصی راجعه مهلت ثبت برند نمی توان ارائه داد.اما بر اساس قانون ظرف ۶۰ روز از ارسال اظهارنامه مشخص می شود مورد تایید اداره است یا خیر.

برای اطلاع بیشتر به مقاله ثبت برند مراجعه بفرمایید.

در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین دادمهر تماس حاصل فرمایید.

این مطالب را از دست ندهید!

فهرست
پشتیبانی آنلاین واتس اپ دادمهر
ارسال پیام