مراحل ثبت اختراع * شرایط و هزینه ثبت اختراع در سال ۲۰۲۱

نحوه ثبت اختراع
نحوه ثبت اختراع

ثبت اختراع

جامعه بشری نیازمند آن است که در حال پیشرفت باشد و یکی از نمود های آن اختراعات است. ثبت اختراع و طرح صنعتی چه داخلی و چه خارجی یکی از بسیار مواردی است که در ایران بسیار پرطرفدار است.

اختراع بعد از آنکه تکمیل شد لازم است از آن حفاظت شود و تجاری سازی گردد. قدم اول در حفاظت از اختراع، ثبت آن می باشد.اختراع بیش از علامت تجاری و طرح صنعتی قابلیت آن را دارد تا بین المللی شود.زیرا یک گام ابتکاری برداشتن در هر عرصه می تواند برای کل بشر مفید فایده باشد.پس حفاظت از آن بسیار مهم است ابتدایی ترین  گام ثبت آن می باشد این در تمام جهان وجود دارد.

در بحث اختراعات ما با عنوان های مختلف و مهمی روبرو هستیم از جمله آن :

راجعبه هر کدام از این موارد ساعت های می توان صحبت کرد و ذیل مقالات متفاوت توضیح داد. در بحث اختراعات صرفا مخترع و مالک آن درگیر نیستند بلکه به دلیل ماهیت اختراع دولت ها نیز قرار دارند.

 ثبت اختراع چیست ؟

ثبت اختراع چیست و به چه چیزی اختراع گفته می شود؟ برای پاسخ به این پرسش می توان گفت؛ اگر محصولی ابداع شود و دارای شرایطی باشد اختراع خواهد بود. آن محصول یا فرایند باید جدید بوده، گام ابتکاری داشته و دارای کاربرد صنعتی باشد.

برای پاسخ دقیق تر به پرسش ثبت اختراع چیست باید گفت تا زمانی که اختراعی نزد مرجع ثبتی هر کشور به ثبت نرسیده هویت قانونی ندارد. یعنی مخترع برای داشتن حقوق انحصاری و جلوگیری از بهره برداری اشخاص دیگر باید دارای گواهی ثبت اختراع باشد.

ثبت اختراع

مراحل ثبت اختراع

با توجه به اینکه ثبت اختراع حتی از ثبت یک ملک مسکونی یا تجاری مهم تر است مراحل ثبت اختراع طولانی تر است. پس از تهیه اظهارنامه، توصیفها، ادعانامه ها و تصاویر لازم برای تشکیل پرونده باید منتظر نظر فنی کارشناس بود.

اگر کارشناس اداره و شخص ماهری که در موضوع اختراع تبحر دارد شرایط اختراع بودن را احراز نماید مراحل ثبت اختراع طی خواهد شد. باید روزنامه رسمی ثبت اختراع منتشر شود و با پیگیریهای اداری به مرحله صدور سند ثبت اختراع برسد.

ثبت اختراع در ایران

ثبت اختراع در ایران با ارسال تقاضای ثبت به همراه سایر مدارک از جمله توصیف نامه، ادعانامه، نقشه ها و عکس ها آغاز می گردد. درخواست به انضمام کل محتویات پرونده برای احراز دارا بودن شرایط ثبت اختراع توسط مرکز مالکیت معنوی و متخصص حوزه مربوط مورد بررسی قرار می گیرد.

برای آن که ثبت اختراع در ایران انجام پذیرد باید بر طبق قوانین بین المللی سه شرط اصلی داشته باشد و این شروط در ادعانامه و توصیف نامه مشخص گردد. نگارش توصیف نامه و ادعانامه حتما با دقت و توسط شخصی متخصص  می بایست انجام پذیرد.

شماره تلفن اداره ثبت اختراع

شماره تلفن اداره ثبت اختراع ۶۳۹۲۳۳۶۱ می باشد اما تاکید سازمان ثبت به مکاتبات الکترونیک به خصوص پس از شیوع ویروس کرونا می باشد. البته معاونت علائم تجاری و طرح صنعتی شماره هایی متفاوت را دارا می باشد.

نشانی مرکز مالکیت معنوی، تهران خیابان فیاض بخش، ساختمان شماره ۳ سازمان اسناد و املاک کشور است. که شماره تماس تلفن اداره ثبت اختراع یکی از راه های ارتباطی بوده و شما می توانید با راهنمایی یک مشاور حقوقی ارتباط غیر تلفنی و حضوری را با کارشناس مربوط برقرار نمایید.

تعریف ثبت اختراعات

بر اساس ماده ۱ قانون ثبت اختراعات مصوب سال ۱۳۸۶:

اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرایند یا فرآورده های خاص را ارائه می کند.اختراع مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت حل می نماید.صنعت به معنای عام ان است یعنی ماهیگیری و کشاورزی را در برمی گیرد و تنها تولید را شامل نمی شود.

شرایط ثبت اختراع

اختراعی قابل ثبت است که که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد.

  • جدید باشد و نوآوری داشته.
  • گام ابتکاری داشته باشد.
  • کاربرد صنعتی داشته باشد .

ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته باشد.برای شخص دارنده مهارت عادی در فن مورد نظر معلوم و آشکار نباشد.

یعنی وقتی فردی دارای مهارت عادی در ان رشته است با خواندن توصیف نامه نتواند آن را شبیه سازی کند.از نظر صنعتی، اختراعی کاربردی محسوب می شود که در رشته ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد.مراد از صنعت، معنای گسترده آن است و شامل مواردی نظیر صنایع دستی، کشاورزی، ماهیگیری و خدمات نیز میشود.

مرجع ثبت اختراع

مرجع صالحی که باید اختراع را به آن ها ارائه نماییم تا پس از برسی، سند اختراع به ما داده شود متفاوت است.

تفاوت از آن جهت می باشد که در ثبت بین المللی و ثبت داخلی و در هر کشور این مرجع متفاوت است.

در ایران اداره مالکیت معنوی که زیر مجموعه سازمان ثبت کشور می باشد  متولی ثبت است.

سه اداره کل مجزا دارد، ثبت علامت تجاری، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراعات.

هرکدام از این اداره کل ها معاونت ثبت اختراعات داخلی و ثبت اختراع خارجی دارد.

سازمان ثبت زیر مجموعه قوه قضائیه است پس یک رکن قضایی در ایران ثبت را انجام می دهد.

در کشور های توسعه یافته اصولا وزرات اقتصاد یا بازرگانی و تجارت متولی ثبت می باشد.

این موضوع که چه مرجعی ثبت اختراع انجام بدهد کاملا وابسته به میزان توسعه یافتگی آن کشور است.

در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین دادمهر تماس حاصل فرمایید.

این مطالب را از دست ندهید!

فهرست
پشتیبانی آنلاین واتس اپ دادمهر
ارسال پیام