ثبت اختراع داخلی و راه ثبتی فوق العاده آسان آن

ثبت اختراع : ثبت اختراع داخلی
ثبت اختراع : ثبت اختراع داخلی

ثبت اختراع داخلی

ثبت اختراع راه حل حفاظت از اختراع است که کلیه کشور ها به وسیله آن در قوانین داخلی برنامه ریزی کرده اند.ثبت اختراع بر اساس مبداء مدنظر جهت ثبت اختراع داخلی متفاوت می باشد.ثبت اختراع داخلی یعنی مخترع قصد دارد اختراع را در کشور خود به ثبت برساند.زمانی تصمیم میگیریم اختراع را در ایران به ثبت برسانیم یک فرایند مشخص دارد.

این عمل را چنانچه مخترع ایرانی باشد و قصد ثبت در کشور متبوع داشته باشد را ثبت داخلی می گویند.

در یک زمان دیگر تصمیم می گیریم اختراع را در امارات ثبت کنیم یا در کشور های اروپایی.

پس در یک تقسیم بندی مجزا می توان اینگونه گفت :

 • ثبت اختراع در ایران (ثبت داخلی)
 • ثبت اختراع در کشور های دیگر (ثبت بین المللی)

اختراع به معنای عام خود یک طیف وسیع از صنعت را شامل می شود.اختراع شامل یک نوآوری و ابتکار در صنعت زیست فناوری یا نانو می تواند باشد یا در ساخت یک رباط و برنامه نویسی.

قانون ثبت اختراعات و طرح صنعتی و علائم تجاری سال ۸۶ مراحل مشخصی را برای هر نوع اختراع قرار داده است.

 1. تنظیم اظهارنامه گام نخست برای ثبت اختراع داخلی است.

اظهارنامه شامل اطلاعات زیر می باشد:

 • نام مخترع
 • شماره تماس
 • ادرس و کد پستی
 • ادرس الکترونیکی
 • مشخصات فردی مخترع
 • مشخصات اختراع

آنچه برای مشخص کردن اختراع قرار داده شده است از جمله موارد ذیل می باشد :

 • توصیف نامه
 • ادعانامه
 • تصاویر
 • مدارک مثبت شخصیت
ثبت اختراع داخلی

مراحل ثبت اختراع

مراحل ثبت اختراع به خاطر اهمیت اختراع برای مخترع  یکی از مهم ترین پرسشهای است که دانشمند می تواند داشته باشد. در ثبت اختراع مقدماتی که قبل از ارسال اظهارنامه ثبت اختراع وجود دارد بسیار مهم است. باید یک اظهارنامه قوی و فنی تهیه و ارسال شود.

لازم است با درایت و جدیت توصیف نامه، ادعانامه،تصاویر و …. تهیه و تدارک داده شود. پس از ارسال اظهارنامه باید منتظر پاسخ کارشناس باشید و تاییدیه فنی فردی که جستجو می کند را به دست آورید. در صورت تایید روزنامه رسمی منتشر و سند  صادر شده تا مراحل ثبت اختراع پایان یابد.

آیا ثبت اختراع رایگان امکان پذیر است؟

 

یکی از پرسشهای عجیب این است که آیا ثبت اختراع رایگان امکان پذیر است؟ حتی اگر شما برای مشورت در تنظیم ادعانامه، توصیف نامه بدون مشاوره اقدام نمایید و وکیل نداشته باشید هزینه اداری پابرجاست. این هزینهها در ثبت اختراع در سرتاسر دنیا وجود خواهد داشت.

هزینه های حق الوکاله و مشاوره وکلا و صاحب نظران فنی در حوزه اختراع را که در نظر نگیریم با پرداختهایی به اداره ثبت روبرو خواهید بود.لذا ثبت اختراع رایگان متصور نیست. ثبت اظهارنامه ، روزنامه رسمی، صدور سند و حق ثبت به انضمام هزینه مکاتبات و تشکیل پرونده وجود دارد.

هزینه ثبت اختراع در ایران

هزینه ثبت اختراع در ایران شامل دو دسته هزینه می شود. هزینه های اداری جاری و قطعی و هزینه های متغییر. اولین دسته شامل هزینه های مربوط به ثبت درخواست تا مکاتبات اداری می باشد. هزینه های روزنامه رسمی و تشکیل پرونده و …..

از طرف دیگر هزینه ثبت اختراع در ایران شامل هزینه مشاوره و حق الوکاله وکیلی خواهد بود که با تخصص و تجربه ادعانامه، توصیف نامه و … را تهیه می نماید. پیگیری های اداری و اقدام در موعد مقرر از جمله وظایفی است که تیم حقوقی ثبت اختراع برعهده دارد.

لیست مراجع استعلام ثبت اختراع

لیست مراجع استعلام ثبت اختراع هنگام تشکیل پرونده در اختیار مشاور و کارشناس حقوقی شما قرار می گیرد. وکیل ثبت اختراع مناسب ترین مرجع را از بین آنها انتخاب نموده و بررسی و آزمایش اختراع را به آنها می سپارد.

ممکن است مرجع مورد نظر ما در لیست مراجع استعلام ثبت اختراع وجود نداشته باشد. به همین دلیل درخواستی را با ذکر نام مرجع و مشخصات دقیق آن باید ارسال نموده و اداره ثبت را متقاعد نمایید آن مرجع مناسب ترین محل برای آنالیز می باشد.

شرح مدارک اظهارنامه

ثبت اختراع یکی از فنی ترین و سخت ترین انواع ثبت در مالکیت فکری است.دلیل آن این است که قرار است توسط کارشناسان و داوران متخصص مسائلی احراز گردد.این احراز هم زمان بر است هم سخت گیرانه برسی می شود چرا که باید مشخص شود ادعای اخترع خلاقانه است.ممکن است سال ها زمان ببرد تا برای کارشناس مشخص شود که اختراع خلاقانه، نوآورانه و کاربردی است.مکاتبات زیادی در این مسیر پیش می آید کارشناس سوالاتی می پرسد و متقاضی ثبت اختراع باید این ابهامات را رفع کند.توصیف نامه بخشی است که باید به تفضیل راجعبه اختراع، اجزا و مراحل آن توضیح داده شود.در کنار توصیف، تصاویری قرار میگیرد که روی آن تصویر یا تصاویر شما شماره هایی را قرار می دهید.

این شماره ها داخل توصیف نامه مشخص و مفصل توضیح داده می شود و ذیل تصاویر هیچ توضیحی نباید قرار داد.کارشناس ها برای فهم آنکه این اختراع چیست چه مراحلی را طی می کند و چه جزئیاتی دارد به توصبف نامه مراجعه می کنند.توصیف نامه می تواند چندین صفحه باشد.کارشناسانی که در ایران به برسی اختراع می پردازند یک متخصص در آن حوزه می باشند.ایران کارشناسی که در استخدام اداره ثبت است را به عنوان نیروی متخصص استخدام نمی کند.بلکه کاشناس اداره ثبت اختراع یک کارمند است و برحسب موضوع اختراع پرونده را ارسال می کند به متخصص.

فرد متخصص یک شخص دارای مهارت عادی است که در قانون ذکر شده است.در ایران این کار به دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی سپرده می شود .ادعانامه بخشی است که توضیح فنی و حقوقی اختراع می باشد.این بخش باید با یک جمله توضیح داده شود که در ایران می تواند یک جمله مرکب یا ساده باشد.نوشتن ادعا بعد از انجام خود اختراع سخت ترین قسمت است زیرا بسیار تعیین کننده می باشد.

مهم ترین بخش ثبت اختراع که نیازبه حضور یک وکیل ثبت اختراع را ضروری می کند این مرحله است.

در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین دادمهر تماس حاصل فرمایید.

این مطالب را از دست ندهید!

فهرست
پشتیبانی آنلاین واتس اپ دادمهر
ارسال پیام