شرایط ثبت اختراع بین المللی

ثبت اختراع بین امللی
ثبت اختراع بین امللی

ثبت اختراع بین امللی

تمامی کشور ها دارای یک فرایندی مشابه و مشخص برای ثبت اختراع بین امللی می باشند.این تشابه و یکسانی در ثبت اختراع بین المللی بیشتر به چشم می آید.درگذشته بر اساس توافق نامه  پاریس نحوه ثبت اختراع کمی از الان متفاوت بود.الان کشور ها بر اساس پی سی تی اقدام به ثبت بین المللی می نمایند.

سه روش متفاوت برای ثبت اختراع بین المللی وجود دارد :

  1. اختراع در ایران به ثبت رسیده و اقدام به ثبت اختراع در خارج می نماییم.
  2. ثبت اختراع بین المللی و داخلی اختراع را همزمان انجام میدهیم.
  3. ابتدا اقدام به ثبت اختراع بین المللی می کنیم.

در شکل اول :

اختراع را در اداره ثبت مالکیت معنوی اداره کل بخش ثبت اختراعات معاونت ثبت داخلی به ثبت می رسانیم.دریافت سند ثبت اختراع  ایران که ممکن است از زمان ارسال اظهارنامه چند سال زمان ببرد.

ثبت اختراع بین المللی pct  چیست ؟

ثبت اختراع بین المللی pct با عنوان معاهده همکاری ثبت اختراع این امکان را فراهم کرده است که ثبت بین المللی بسیار آسان تر شود. اگر کشور شما عضو پی سی تی است می توانید با تنظیم یک اظهارنامه تقاضای ثبت در چندین کشور را داشته باشید.

با روش ثبت اختراع بین المللی pct هزینه بسیار کاهش پیدا کرده است. علاوه بر آن به جای چندین جستجو و تحلیل توسط سیستم ثبتی کشورهای مختلف شما یکبار جستجو انجام می شود. قطعا شیوه ثبت با پی سی تی به نفع کشورهای درحال توسعه چون ایران می باشد.

وکیل ثبت اختراع بین المللی

یکی از دغدغه های جدی متقاضیان ثبت اختراع این است که وکیل ثبت اختراع بین المللی داشته باشند. جدای از تسلط بر زبان و حرفه ای که موضوع اختراع است وکیل باید فرایند ثبت بین المللی را بداند. به همین دلیل این موضوع امری حیاتی شده است.

اختراعی قابل ثبت است که بدیع باشد و قبل از آن در هیچ صنعت یا کاری وجود نداشته باشد. در صورتی که وکیل با نداشتن صلاحیت اسناد اختراع را محافظت نکند ضرری جبران ناپذیر ایجاد خواهد شد. لذا انتخاب وکیل امانت دار نیز باید مورد توجه شما باشد.

ثبت اختراع در وایپو

ثبت اختراع در وایپو شاید این تصور را ایجاد نماید که در سازوکار وایپو اختراع برای کل کشورهای عضو وایپو به ثبت می رسد. در واقعیت تنها درخواست ثبت اختراع به این سازمان ارسال می شود و کشورهای مورد نظری که به دنبال ثبت اختراع در آنها هستیم درج می گردد.

از طرف دیگر ثبت اختراع در وایپو حمایت تنها د کشورهای به خصوصی را به دنبال خواهد داشت. مثلا اگر در آلمان، انگلستان و هند ثبت اختراع خود را انجام بدهیم حمایت قانونی در فنلاند نخواهد شد. البته هیچ کس در هیج جای جهان نمی تواند عین یا مشابه اختراع ما را ثبت نماید.

جستجو اختراع در وایپو

جستجو اختراع در وایپو برای استعلام قبل از ارسال درخواست ثبت به عمل می آید. پایگاهی اینترنتی است که عناوین اختراع و برخی اسناد را دارد. در گوگل نیز پایگاهی برای جستجو جهت احراز اینکه سابقه ثبتی برای اختراع مورد نظر ما وجود دارد یا نه قرار دارد.

وقتی در پایگاه اینرنتی به جستجو اختراع در وایپو می پردازید لازم نیست هزینه ای دریافت کنید. کافی است به دقت و کاملا بتوانید اسناد منتشر شده آن را دریافت نمایید. ممکن است برخی از ادعاهای شما مشابه باشد. پس آن ادعاها را حذف نموده و ادعای غیر مشابه را درج کنید.

ارسال درخواست ثبت بین امللی

  1. از طریق ارسال اظهارنامه الکترونیکی به سازمان بین الملی مالکیت فکری( وایپو )
  2. از طریق دفاتر همکار در کشور خود ( مرکز مالکیت معنوی ایران در سازمان ثبت )

نحوه ثبت بین المللی اختراع :

با یک مثال به توضیح فرایندی که لازم است طی شود می پردازیم:

مثلا در تاریخ اول فرودین سال ۹۸ اظهارنامه خود را  درایران تسلیم میکنیم.ظرف ۱۲ ماه از تاریخ ارسال اظهارنامه فرصت داریم درخواست ثبت بین المللی را ارسال نماییم.۴ ماه بعد از اتمام این ۱۲ ماه سازمان بین المللی مالکیت معنوی اقدام به انتشار تقاضای اختراع می کند.در این فاصله امکان جستجوی رایگان بین المللی برای مخترع به واسطه وایپو قرار داده شده است.کشور هایی که اصولا به مخترعین پیشنهاد میکنیم هند، چین، روسیه و اروپا است.

دلیل جستجو در این کشور ها و قرار دادن آن ها به عنوان کشور هدف دلایل ذیل است:

  1. هند : ثبت در این کشور ارزان است.
  2. چین: بازار هدف اختراعات ایرانی می تواند باشد.
  3. روسیه : کشور هم پیمان با ایران است.
  4. اروپا: اتحادیه اروپا وزنه ی قدرتمندی است که قرار گرفتن اختراعات ما در آنجا فرصت تجاری سازی زیادی به ما خواهد داد.

از پایان آن ۱۲ ماه تا ۱۸ ماه فرصت داریم تا کشور های هدف خود را انتخاب کنیم.مثلا کشور آمریکا، امارات و کره را انتخاب می کنیم.به هرکدام از کشورها جداگانه درخواست می دهیم، چون از طریق وایپو ارسال می کنیم اظهارنامه یک قالب را دارد.در گذشته قبل از ثبت بر اساس پی سی تی بر اساس معاهده پاریس ثبت در کشور خارجی انجام می گرفته.

اگر ۴ کشور مدنظر آن بوده است، آن کشور ها هر کدام قالب خاص خود را برای اظهارنامه قبول داشتند.فرایند زمانی که طی میشد متفاوت بوده است و هزینه های مختلفی را پرداخت می کرند.یکی از مهم ترین بخش های ثبت اختراع تنظیم ادعانامه و توصیف نامه است.که در اینصورت باید ادعا را که بخش فنی و حقوقی است را به زبان کشورهای هدف تنظیم نماید.چون قابلیت جستجوی ثبت بین المللی وجود نداشت در روش پاریس پس علی رغم اینهمه تلاش و هزینه هیچ تضمینی نبود.تضمینی وجود نداشت که بعد از تمام این مشقت ها  بتواند ثبت بشود  و مشابهت به دلیل سابقه وجود اختراع را متحمل نشود.

ضرورت  به وجود یک وکیل ثبت اختراع در ثبت بین المللی اختراع را به خوبی متوجه می شویم.

در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین دادمهر تماس حاصل فرمایید.

ثبت دادمهر - 88556319 88107378

این مطالب را از دست ندهید!

فهرست
پشتیبانی آنلاین واتس اپ دادمهر
ارسال پیام