افزایش یا کاهش سرمایه در شرکتها به چه منوال است؟

امروزه بسیاری از شرکتها به دلایلی نظیر شرکت در مزایدات و مناقصات ، کسب امتیاز از نهادها و ارگانهای گوناگون ، اخذ وام یا فرار مالیاتی و… به دنبال افزایش یا کاهش سرمایه شرکت خود می باشند .افزایش یا کاهش سرمایه در شرکتهای مختلف اعم از سهامی خاص و مسئولیت محدود دارای شرایط و ضوابط شکلی خاصی می باشند.
در شرکتهای سهامی خاص افزایش یا کاهش سرمایه یا از طریق صدور سهام جدید یا بالا بردن مبلغ اسمی سهام صدور می گیرد.با این وجود اکثر شرکتها تمایل به افزایش یا کاهش سرمایه از طریق چاپ و صدور سهام جدید را دارند که در این رابطه بازرس شرکت می بایست گزارش توجیهی در ارتباط با دلیل نیاز شرکت به افزایش یا کاهش سرمایه آماده و به استماع سهامداران و اعضای هیئت مدیره برساند.
نکته : شرکتهای سهامی می بایست قبل از افزایش سرمایه ۶۵ درصد سرمایه تعهدی خود را پرداخت نمایند یا صورتجلسه ای ترتیب اثر داده و در آن اقرار به پرداخت ۶۵ درصد سرمایه تعهدی خود می نمایند.
در شرکتهای با مسئولیت محدود اصولا افزایش یا کاهش سرمایه یا از طریق افزایش مبلغ سهم الشرکه شرکا یا ورود اشخاص جدید به شرکت محقق می گردد.
مدارک مورد نیاز جهت افزایش یا افزایش سرمایه :
کپی کارت ملی و شناسنامه کلیه سهامداران یا سهم الشرکه داران
روزنامه رسمی تاسیس شرکت یا آخرین روزنامه تغییرات شرکت
آخرین لیست سهامداران یا سهم الشرکه داران شرکت
مدت زمان انجام افزایش یا کاهش سرمایه شرکت :
۱۲-۱۸ روز کاری
لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با افزایش یا کاهش سرمایه و سایر موارد حقوقی با مشاوران و وکلای موسسه حقوقی دادمهر در ارتباط باشید.

این مطالب را از دست ندهید!

فهرست
پشتیبانی آنلاین واتس اپ دادمهر
ارسال پیام