ثبت شرکتها

ثبت شرکتها اداره ثبت شرکت ها سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی از سازمان‌های قوه قضائیه ایران است. که وظیفه ثبت معاملات، شرکتها، املاک و دارایی های شخصی اتباع…
اداره ثبت شرکتها

ثبت شرکتها

اداره ثبت شرکت ها سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی از سازمان‌های قوه قضائیه ایران است. که وظیفه ثبت معاملات، شرکتها، املاک و دارایی های شخصی اتباع ایران را به عهده دارد.

اداره ثبت شرکتها از زیرمجموعه های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

رشد اقتصادی موجب بروز ایجاد مشاغل و کسب و کار زیادی شده است که هر روز بیشتر و بیشتر می شود.اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری که تمامی مراحل به صورت اینترنتی مورد پذیرش و بررسی در سامانه sherkat.ssaa.ir  قرار می گیرد.در این سامانه بصورت مرحله ای و با استعلام آنلاین از اداره مالیات و همچنین قوه قضائیه مجوز ثبت و تغییرات صادر می شود.

سامانه ثبت شرکتها که برای تائید و ثبت کلیه امور ثبتی هر شهر تفکیک شده می باشد. در یک سامانه یکپارچه ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری ثبت می گردد.سامانه ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری به صورت اینترنتی می باشد. هر شخص حقیقی می تواند نسبت به ثبت و تغییرات شخصیتهای حقیقی و حقوقی اقدام کند.

ثبت شرکت ها:

وظایف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

وظایف اصلی این سازمان در پنج دسته خلاصه می‌شود. که یکی از مهمترین وظایف بر عهده اداره ثبت شرکتها می باشد.

 1. ثبت املاک
 2. اجرای مفاد اسناد رسمی
 3. ثبت شرکتها و علایم و اختراعات
 4. ثبت مالکیت صنعتی، حق اختراع، حقوق بر مشتری. مانند سرقفلی حق تاجران و صنعتگران نسبت به نام، علائم تجارتی و صنعتی و اسرار تجاری معروف به مالکیت تجارتی و صنعتی. رئیس این سازمان همه ساله در مهر ماه در اجلاس جهانی مالکیت معنوی (WIPO)  بعنوان نماینده ایران در سازمان ملل در ژنو حاضر می شود.
 5. دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق

ادارات زیرمجموعه سازمان ثبت اسناد و املاک

  • امور املاک:
   ثبت ملک در دفتر املاک اداره ثبت اسناد و املاک صورت می‌پذیرد. و آثاری دارد که در قانون ثبت و سایر قوانین ذکر شده‌ است.رونوشت دفتر املاک سند مالکیتی است که در دست مالک است و آنان چنان نقشی دارد که حتی از حکم دادگاه هم بالاتر است.
  • امور اسناد:
   رسیدگی به استعلامات و پاسخ به سوالات در مورد ثبت کلیه عقود و معاملات و قراردادها و سایر روابط مالی افراد با یکدیگر.رسیدگی به اعتراضات اشخاص نسبت به دیگر عملیات‌های نظارت در مورد پرونده‌های اجرایی و ثبتی.صدور دستور اجراء آرا و همچنین نظریات مشورتی شورای عالی ثبت در مورد اسناد به واحدهای ذی‌ربط.
   مکاتبات با دادگاه‌های انقلاب در مورد اشکالات و ابهامات موجود در احکام آنها در رابطه با رفع تشابه اسمی افراد و رفع ممنوعیت آنهاصدور بخش نامه راجع به محجورین و ورشکستگان بر اساس احکام مراجع قضایی.
  • اداره ثبت شرکتها و علائم تجارتی و اختراعات:

این بخش دارای دو اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری و اداره مالکیت صنعتی است. به‌ طور خلاصه وظایف آن عبارتند از:

 1. ثبت شرکتهای تجارتی و موسسات غیرتجارتی ایرانی حوزه تهران و تغییرات بعدی آن.
 2. ثبت دفتر تجارتی و غیرتجارتی حوزه تهران.
 3. پلمپ دفاتر تجارتی و غیرتجارتی حوزه تهران.
 4. ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت‌های خارجی در ایران و تغییرات بعدی آن
 5. ثبت موسسات خارجی در ایران.
 6. تعیین نام شرکت‌های خارجی و موسسات غیرتجارتی در شرف ثبت سراسر کشور.
 7. قبول یا رد اظهارنامه‌های تسلیمی علائم تجاری و اختراعات.
 8. ثبت کلیه تغییرات و تجدید ثبت در علائم تجاری

 

در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق دکمه زیر با مشاورین دادمهر تماس حاصل فرمایید.

 

مطالب مرتبط:

فهرست
پشتیبانی آنلاین واتس اپ دادمهر
ارسال پیام