آگهی حق تقدم برای افزایش سرمایه چیست؟

در این نوشته شما را با آگهی حق تقدم برای افزایش سرمایه در شرکت سهامی آشنا خواهیم نمود.

راه های افزایش سرمایه

  • از محل سود انباشته (سهام جایزه)
  • از محل آورده نقدی
  • از محل تجدید ارزیابی دارایی ها
  • به روش صرف سهام

همانطور که بیان شد یکی از راههای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی است.

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

در مواقعی که شرکت سود انباشته مناسبی ندارد یا می خواهد که منابع مالی جدید به شرکت وارد کند:
از محل آورده نقدی سهامداران اقدام به افزایش سرمایه می کند.

به دلیل اینکه افزایش سرمایه از این روش، نیازمند تأمین منابع جدید از سوی سهامداران فعلی شرکت است. شرکت حق استفاده و حضور در آن را ابتدا به سهامداران شرکت می‌دهد.
به اینصورت که اوراقی تحت عنوان حق تقدم سهام در اختیار سهامداران فعلی قرار می گیرد. سهامدار در مدت زمان مجاز برای معاملات این اوراق می تواند یکی از دو کار را انجام دهد:
(این مدت زمان معمولا ۲ ماه است  به آن مهلت پذیره نویسی گفته می شود.)

  • پرداخت مبلغ اسمی سهام: در این روش شما به ازای هر سهم باید مبلغی را دراین بازه زمانی ۲ماهه به شرکت پرداخت نمایید. این مبلغ معمولا ۱۰۰۰ ریال (قیمت اسمی سهم) است. با این کار پس از طی شدن مراحل افزایش سرمایه، حق تقدم شما تبدیل به سهم عادی می شود.
  • فروش حق تقدم:اگر به استفاده از حق تقدم خود تمایل ندارید، می توانید در این بازه زمانی حق تقدمهای خود را به سرمایه گذاران دیگر بفروشید.
    این حق تقدم ها مثل سهام عادی در بورس قابل معامله هستند. قیمت حق تقدم به اندازه آورده شما از قیمت روز سهم اصلی در بازار کمتر است.

اگر به هر علتی مبلغ اسمی سهام را پرداخت نکنیم و همچنین حق تقدم خود را نیز به فروش نرسانیم چه می شود؟

پس از اتمام مهلت پذیره نویسی حق تقدم سهام شما به فروش می رود.
یعنی شرکت حق تقدمهای استفاده نشده را از طریق بورس به فروش می رساند. و مبلغ حاصل از فروش را بعد از کسر کارمزدها به حساب شما واریز می کند. قیمت فروش در این مواقع معمولا نزدیک به قیمت روزهای آخر پذیره نویسی حق تقدمها است.

 

نمونه آگهی حق تقدم برای افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص

بسمه تعالی

 

آگهی حق تقدم شرکت …………………………… سهامی خاص ثبت شده به شماره …………………………… شناسه ملی …………………………… به اطلاع کلیه سهامداران شرکت …………………………… سهامی خاص ثبت شده به شماره …………………………… می رساند.

که با عنایت به مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ ………… و تفویض اختیار عملی نمودن افزایش سرمایه به هیات مدیره، نظر به اینکه مقرر است سرمایه شرکت از مبلغ …………………………… ریال به مبلغ …………………………… ریال منقسم به ……………… سهم …………………………… ریالی با نام / بی نام یا تواماً از طریق (مطالبات – آورده نقدی یا تواماً و یا موارد دیگر مندرج ماده ۱۵۸ لایحه اصلاحی قانون تجارت) افزایش یابد از کلیه سهامداران محترم شرکت درخواست می شود از تاریخ نشر این آگهی به مدت ۶۰ روز از حق تقدم خود نسبت به …………………………… استفاده نمایند و مبلغ رسمی خرید سهام را به حساب جاری شماره ……………………………  شرکت نزد بانک …………………………… شعبه …………………………… واریز و فیش مربوطه را به دفتر شرکت واقع در ………………… خیابان ………………… کوچه ………………… پلاک ………… کد پستی ………………… تسلیم نماید. بدیهی است پس از انقضاء مهلت مقرر، هیات مدیره می تواند سهام باقیمانده را به سایر متقاضیان واگذار نماید.

 

هیات مدیره شرکت

 

ثبت دادمهر - 88556319 88107378

این مطالب را از دست ندهید!

فهرست
پشتیبانی آنلاین واتس اپ دادمهر
ارسال پیام